Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FED 75 Baz Puan Faiz Artışı Gerçekleştirdi: Bitcoin’de Ne Yaşandı

ABD Merkez Bankası Fed, yaklaşık 2 7 gün önce açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından 75 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi.

Fed, TSİ dün 21.00’de %0,75’lik faiz artışı gerçekleştirdiğini açıkladı ve enflasyonun en yeni 3 aydır beklentilerin üzerinde kalmasının ardından agresif faiz artışlarına devam etti. Ayrıca 27 Temmuz 21.30’da konuşma yapan Fed Başkanı Jarome Powell, şu ifadelere konum verdi:

ABD’nin şu anda bir resesyon içerisinde olduğunu düşünmüyorum. Artık en yeniuçları toplantıdan toplantıya alacağız. Büyük ihtimalle faiz artışlarının etkisi tam olarak hissedilmiyor. Bir devamındaki toplantıda da beklenmedik büyük bir faiz artırımı yapabiliriz.

Birçok yorumcu ve danışmanı, kripto para piyasasının 75 baz puanlık faiz artışı için piyasanın fiyatladığını belirtmişti. Bitcoin, konuşmanın ardından %10’a yakın bir yükseliş yaşadı.

Bitcoin Teknik Analiz

Faiz konuşmasının ardından %10’a yakın yükseliş performansı gösteren Bitcoin, yazım esnasında 23.000 birim seviyelerinde bulunuyor. Saatlikte düşen trendini kıran Bitcoin, yükselişe geçmiş gibi görünüyor. Bitcoin’in yapacağı ayarlamanin 20600 birim seviyesinin üzerinde kalması durumunda yeni “zirve dip” yapmış olacak ve bu sayede yükselişe devam edecek denilebilir. Güncel direnç olarak 24300 birim seviyeleri bulunurken güncel desteği ise 21500 birim seviyeleridir.