Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Fed faizi 75 baz puan artırdı


ABD Merkez Bankası (Fed), merakla olabilecek faiz en yeniuçını geçtiğimiz dakikalarda açıkladı.

Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 21 Eylül’de faiz oranlarını değerlendirmek için toplandı. FOMC, piyasaların beklentisi doğrultusunda 75 baz puan faiz artışına en yeniuç verdi.

Yeni faiz en yeniuçıyla birlikte, ülkede federal fon oranı yüzde 3-3,25 düzeyine çıkmış oldu.

ABD’de enflasyon, haziran zamanında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 9,1’e ulaşmasıyla birlikte tepe uyguladı. Fed, enflasyonla mücadele için en yeniuncu hariç dört kez faiz artırma en yeniuçı etti.

Ülkede enflasyon temmuz zamanıyla birlikte düşüş göstermiş olsa da, ağustos zamanı verilerine göre yüzde 8,3’e gerileyen enflasyon, yine de piyasanın beklediği gerilemeyi göstermiyor.

Fed, enflasyonu yüzde 2 düzeyine düşürmeyi hedefliyor.

Enflasyon canavarı hepsi dünyzamanı tehdit ediyor

COVID-19 pandemisinde uygulanan parasal genişleme politikaları, dünya genelinde birçok ülkede enflasyonun daha önce görülmemiş düzeylere ulaşmasına yol açtı.

ABD haricinde, Avrupa’da enflasyon Euro bölgesinde ağustos zamanında yüzde 9,1, AB genelindeyse yüzde 10,1’e yükseldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise 11 yılın ardından, ilki temmuz zamanında olmak üzere iki kez faiz artışı en yeniuçı verdi.

Türkiye’ye döndüğümüzde ise, enflasyonun ağustos zamanı itibarıyla resmi rakamlara göre yüzde 80’i geçtiği, resmi olmayan rakamlara göre ise yüzde 200’e yaklaştıı görülüyor. 

Merkez bankaları toplantılarının yoğun olduğu mevcut 7 günda, Fed öncesi ilk faiz artışı en yeniuçını veren İsveç oldu. Ülkenin merkez bankası Riksbank, faiz oranlarında 100 baz puanlık artış en yeniuçı verdi.

Birleşik Krallık, Norveç, İsviçre ve Türkiye’nin merkez bankaları ise faiz toplantısını yarın gerçekleştirecek.