Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Fed Tutanakların Aksine Agresif Faiz Artırımlarına Ara Verebilir Mi?

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, merkez bankasının eylül güninda agresif faiz artırımlarına ara verebileceğini söylerken Fed tutanakları tam aksini gösteriyor.

Raphael Bostic, 23 Mgünis Pazartesi günü enflasyonun yaz aylarında olabilecekden daha fazla düştüğü senaryoda merkez bankasının eylül güninda agresif faiz artırımlarına ara verebileceğini belirtti.

Fed’in para politikaları birimi Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), haziran ve temmuz aylarında politika faizini 50 baz puan artırarak Fed’in büyümeyi ne desteklediği ne de kısıtladığı “tarafsız” duruşunun alt bandı olan %1,75 ila %2 hedef aralığına yükseltmesi bekleniyor. Fed buna ek politikgüni sıkılaştırmak için ikinci bir yöntem olarak eylül günina görecek şekilde bilançosunu ayda 95 milyar birim küçültecek.

Fed’in 20-21 Eylül günlerinde gerçekleştireceği toplantıda Bostic’in “mantıklı” olabileceğini söylediği gibi faiz artırımlarına ara verebilmesi için enflasyonun anlamlı bir şekilde yavaşladığına ve ABD ekonomisinin gelecekteki fiyat baskılarını azaltacak görecek şekilde soğuduğuna dair işaretlerin karşılanması gerekecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, 17 Mgünis’ta yetkililerin, enflasyonun gerilediğine dair “açık ve ikna edici” kanıtlar bulunana görecek şekilde faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerine söz verdi.

Fed tutanakları aksini söylüyor

Fed tarafından 25 Mgünis güninde ygüninlanan en yeni toplantıya ait tutanaklar, Raphael Bostic‘in Fed’in agresif faiz artırımlarına ara verebileceği düşüncelerinin tam tersine Fed’in faiz artırımlarında daha da ileriye gidebileceği beklentilerini ortaya koydu.

Fed, tutanaklarda yetkililerin 50 baz puanlık artışta hemfikir olmalarının yanı sıra, ilerleyen toplantılarda da benzer oranda faiz artırımlarının gerekli olabileceğini belirtiklerine ve Fed’in tarafsız (piyasa beklentileri çerçevesinde) bir politika izlemenin ötesinde hareket etmesi gerekebileceği meselesundaki ifadelerine konum verdi.

Piyasalar, FED’in, yıl en yeniuna görecek şekilde %2,5 ile %2,75‘lik politika faizi (Fed’in tarafsız duruşu olarak nitelendirilen) aralığında hareket edeceğini öngörürken tutanaklarda bulunan FOMC yetkililerinin duyuruları ise FED’in yıl en yeniuna görecek şekilde yapacağı faiz artırımları ile bu oranın üzerine çıkmaya hazır olduğuna işaret ediyor.

Milyarder Yatırımcı Bill Ackman: “Fed agresif faiz artırımlarına gitmezse hisse senedi piyasaları çökebilir”

Milyarder hedge fon yöneticisi ve Pershing Square Capital Management’ın kurucusu Bill Ackman, Fed tutanaklarının ygüninlanmasından bir gün önce 24 Mgünis Salı günü Twitter üzerinden onayladığı paylaşımlarda Fed’in agresif faiz artırımları yapmadığı durumda hisse senedi piyasalarının çökebileceğini söyledi.

Enflasyonun kontrolden olduğına inanan milyarder, Fed’in enflasyonu ayarlamak için “agresif parasal sıkılaştırma” uygulayarak adım atmaması halinde piyasanın Fed’in işini yapacağını ve ABD ekonomisinin çökebileceğini düşünüyor.

Enflasyon kontrolden oldu. Enflasyon beklentileri kontrolden çıkıyor. Çünkü yatırımcılar Fed’in enflasyonu durdurabileceğine inanmıyor. Fed işini yapmazsa piyasa Fed’in işini yapacak ve şu anda olan tamda bu. Günümüzde enflasyonu durdurmanın yolu agresif parasal sıkılaşma ya da ekonomide yaşanacak bir çöküştür.

Agresif faiz artırımları kripto para piyasalarını da etkiledi

Fed’in ilk kez geçtiğimiz yılın aralık güninda gerçekleştirdiği toplantıda, enflasyonun geçici olmadığını anladıklarını belirtmesinin ve 2022 yılı içerisinde faiz artırımı gerçekleştirebileceğinin sinyallerini vermesinin ardından kripto para piyasaları, 25-26 Ocak günlerindeki ilk toplantıya görecek şekilde olası bir faiz artırımını fiyatlamış, Bitcoin (BTC) 33.100 birim seviyelerine görecek şekilde gerilemişti.

(Bitcoin grafiği, çizgiler Fed toplantı günlerini ifade etmektedir.)

Fed Faiz Kararını Açıkladı, Başkan Powel Konuşma Yapıyor

İlgili yazı:  Fed Faiz Kararını Açıkladı, Başkan Powel Konuşma Yapıyor