Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX, Aztec Network gizlilik DApp’ini engelliyor


FTX, Aztec Network tarafından Ethereum üzerinde sağlanan özel bir 2. katman zinciri Zk.money aracılığıyla coin gönderen hesapları engellemeye start verdı. Twitter kişisilarına göre FTX, DApp’i, borsa tarafından yasaklanan en çok riskli bir faaliyet olarak gördüğü bir hizmet (karıştırıcı) olarak tanımladı.

Perşembe günü Twitter’da, FTX’te engellenen işlem raporlarının yanı sıra Zk.money’nin bir karıştırıcı olmadığı iddiaları hakkında yapılan yorumlar ortaya belirlendi. Twitter kişisiları, protokole bağlı işlemlerin engellenmesinin, ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash kişisilarına uyguladığı uyguladırımlara benzer olarak geniş kapsamlı etkileri olan bir yasak anlamına gelebileceğini de belirtti. ABD kurumu, 8 Ağustos’ta Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar Listesine 40’tan fazla USDC ve ETH adresi konumleştirdi.

Aztec Network CEO’su Zac Williamen yeni, pazartesi günü (FTX’in ağa karşı attığı adımdan günler önce) Tornado Cash’ın durumu hakkında yorum uyguladığı uzun bir Tweet dizisi paylaşmıştı. “Web3’te regülasyon için alan mevcut. Ağ düzeyinde değil, uygulama düzeyinde,” diyen Williamen yeni, şöyle devam etti:

“Asıl üzücü olan şey, bunu World Wide Web ile zaten yaşamış olmamız. İnternet servis sağlzamanıcılarını kablolarındaki veriler için, veya DNS sağlzamanıcılarını da yasa dışı trafik imzaladıkları için tutuklamıyoruz.”

Mart 2021’de piyasaya sürülen Zk.money, Aztec Network’ün Aztec Connect yazılım geliştirme kitinin “özel DeFi getiri toplzamanıcısı” olarak tanımlıyor. Aztec Connect ise  Aztec’in toplama sözleşmesini proxy olarak kullanarak VPN gibi çalışıyor. Aztec Network buna ek olarak perşembe günü, Aztec Connect’in DEX Balancer Labs’tan yatırım almaya hazırlandığını duyurdu.