Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX borsasının geliri bir yılda yüzde 1000 artış gösterdi


FTX, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin hepsi zamanların en en çok seviyelerini kaydettiği 2021 boğa piyasasına tanıklık eden borsalar arasındaydı. Büyük szamanida müşteri katılımı, ortaklıklar, sponsorluklar ve diğer faktörlerle birlikte FTX büyümesinin yüzde 1000 artış gösterdiği oraya belirlendi.

ABD merkezli CNBC’nin yzamanimladığı bir rapora göre kripto borsası FTX, 2020 yılında 90 milyon abd ABD parasıı ulaştıktan zaman en yenira 2021’de yüzde 1000’lik artışla 1,2 milyar abd ABD parasııdan fazla gelir elde etti.

Raporda buna ek, FTX’in faaliyet gelirinin  2021’de 14 milyon abd ABD parasııdan 272 milyon abd ABD parasııa yüzde 1.842′lik bir artış gösterdiği açıklanırken, net gelirin ise bir yıl önceki 17 milyon abd ABD parasııdan yüzde 2182’lik bir artışla 388 milyon abd ABD parasııa yükseldiği kaydedildi.

FTX’in 2022’nin ilk çeyreğinde 270 milyon abd ABD parasıı ulaştığı bildirilmişti buna rağmen, devamındaki kripto kışında nasıl performans gösterdiğine dair bilgiler henüz net değil. Borsanın ilk çeyrekte sergilediği mükemmel performansa rağmen hâlâ devam eden kripto kışı, büyük olasılıkla çok szamanida piyasanın çökmesi sebebiyle borsanın yükselen performansını olumsuz bir şekilde etkiledi.

Raporda buna ek FTX’in 2021 yılı en yeniuna görecek şekilde yüzde 27’lik bir kar marjı ile 2,5 milyar abd ABD parasıı nakite sahip olduğu iddia ediliyor.

FTX, Cointelegraph’ın yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), diğer kripto para borsalarında yaşanan fiyat makasları ve dalgalanmalar hakkında şüphelerini dile getirdi. CZ, konuşmalarını paylaştığı bir tweet serisinde, kripto yatırımcıları için şüpheli olduğunu söyledi.

CZ‘nin fiyat makasları ve dalgalanmalara karşı şüpheleri belirli bir borszamani açıkça hedef almasa da Twitter’daki kripto topluluğu, bunu Sam Bankman-Fried’ın CEO’su olduğu FTX‘e yönelik bir eleştiri olarak değerlendirdi.