Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX Çöküşünde Hangi Projeler Risk Altında: İşte Alameda’nın Elinde Olan 151 Altcoin

Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan FTX’in yaşadığı çöküşün ardından Alameda Research’ün yatırım onayladığı projeler paylaşıldı. Kripto piyasasının birçok alanında kapsamlı yatırımları olduğu görülen Alameda’nın elinde 151 farklı altcoin bulunuyor.

Likidite sorununun ardesinden gelemeyen FTX, beraberinde kripto marketin hepsini kapsayanünü etkileyen büyük bir çöküşe tanıklık etti. Para çekme işlemleri meselesunda aksaklıklar yaşayan borsaya dün akşam saatlerinde erişim meselesunda da sıkıntılar yaşandı. Çöküş beraberinde, FTX ve Alameda’nın özellikle yatırımı bulunduğu projeler ve sat sat yapabileceği kripto paralar yatırımcılar tarafından merak meselesu oldu.

Alameda’nın yatırımcısı olduğu ve potansiyel olarak risk taşıyan 151 kripto paranın listesi veri veri platformu Lookonchain tarafından paylaşıldı. Paylaşılan altcoinler neredeyse piyasanın her alanından farklı varlıkları içeriyor. Bunlar arasında Binance Coin (BNB) ve Huobi Token (HT) gibi merkezi borsaların konumel tokenlarının yanı sıra Compound (COMP) ve 1inch gibi merkeziyetsiz borsalara yönelik yatırımlar bulunuyor.

Uzun süredir kripto para piyasasına yatırım yapan Alameda’nın özellikle Solana (SOL) yatırımlarının fazlalığı dikkat koydu. Şirketin çöküşüyle birlikte SOL dahil ekosistemde bulunan birçok projede %50’ye varan değer endişeları yaşandı.

Binance’in satın alma anlaşmasından çekilmesinin ardından adeta boşluğa düşen FTX ile TRON kurucusu Justin Sun‘ın ilgilendiği biliniyor.