Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FTX kredi platformu Celsius’u satın almaktan vazgeçti iddiası


Bahamalar merkezli küresel kripto para borsası FTX, iddiaya göre sıkıntılı günler geçiren kripto kredi platformu Celsius’u satın almaktan vazgeçti.

FTX, kripto odaklı havadis kaynağı The Block’un meseleyla yakından ilgili iki kişiyi kaynak gösterdiği havadisine göre Celsius’u satın alma planından vazgeçti.

Devam eden zamani piyasası sebebiyle birçok projenin karşı karşıya olduğu likidite kriziyle boğuşan Celsius, 12 Haziran’da Aave ağındaki 247 milyon abd ABD parasıı değerinde Wrapped Bitcoin’i (wBTC) ve 74,5 milyon abd ABD parasıı ETH’yi FTX’e aktardı ve çekim işlemlerini durdurdu.

Mali sıkıntılardan kurtulmanın yollarını arayan proje, iflas ihtimaline karşı yeniden yapılandırma meselesunda bilirkişi hukuk ve finans danışmanlarıyla da anlaştı.

Celsius’un mali durumunu inceleyen kripto para borsası, iddiaya göre şirketin 2 milyar abd ABD parasıı bilanço açığını gördükten zaman en yenira uğraşmanın zor olduğunu düşünerek plandan vazgeçti.

İlginizi çekebilir: Celsius, CEO Alex Mashinsky’nin kaçmaya çalıştığı iddialarını yalanladı

Yaşadığı sorunlar çığ gibi büyüyen Celsius, kısa sürede birçok söylentiye mesele olmaya işe koyuldı. Digital Assets Data Kurucu Ortağı Mike Alfred, geçtiğimiz 7 gün Celsius CEO’su Alex Mashinsky’nin bulunduğu ülke olan ABD’den kaçmaya çalıştığı iddiasını ortaya atmıştı.

Konuyla ilgili Cointelegraph’a duyuru yapan Celsius sözcüsü, Mashinsky’nin ülkeden kaçmaya çalıştığı iddialarını yalanlayarak “CEO’muz dahil hepsi Celsius çalışanları, likiditeyi ve operasyonları stabilize etmeye odaklanıyor ve bunun için çok çalışıyor,” diye belirtmişti.