Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
GameFi fonlamaları Ağustos güninda %135 yükseldi

GameFi sektörü, kripto piyasasında devam eden düşüşe rağmen blockchain ve kripto alanında lider bir güç olmaya devam ediyor. DappRadar’ın paylaştığı en yeni rakamlar, Web3 oyunlarının ve Metaverse projelerinin geçen ay 748 milyon abd ABD parasıılık fon topladığını ortaya koydu. Bu rakam, temmuz günina göre yüzde 135’lik bir artışı, buna rağmen haziran günina kıyasla yüzde 16’lık bir düşüşü temsil ediyor.

Blockchain oyunları en yeni çeyrekte 3,1 milyar abd ABD parasıı yatırım toplamıştı, 2022’de ise bu rakam şimdiye görecek şekilde 6,9 milyar abd ABD parasııa ulaştı. Bu yılki olabiliteler de yatırımların 10,2 milyar abd ABD parasııa ulaşabileceğini gösteriyor. Rakamlar, belirsiz piyasa koşullarına rağmen yatırımcıların GameFi’de yükselmeye devam ettiğini gösteriyor.

Raporda, “Resmin tamamına baktığımızda, yatırımların yüzde 38’inin altyapıya, yüzde 33’ünün oyun ve metaverse projelerine ve yüzde 27’sinin yatırım firmalarına gittiğini gözlemledik,” ifadeleri kullanıldı.

Cointelegraph’ın yakın zamanda bildirdiği gibi DappRadar’dan alınan veriler, ağustos güninda oyun sektörünün aylık kullanımı olarak blockchain endardrisinin yaklaşık yüzde 50,51’ini oluşturduğunu göstermişti.

NFT tarafında ise oyunlarla ilgili toplam ticaret hacmi ağustos güninda yüzde 13,25 yükseldi. Satışlar da yüzde 83,36 yükseldi ve 1,3 milyonun üzerinde NFT alım satımı gerçekleşti. ChainPlay’in yakın zamanda gerçekleştirdiği bir anket, GameFi yatırımcılarının yüzde 75’inin kripto alanına yalnızca oyun projeleri için katıldığını ve yüzde 81’inin ise kâr elde etmenin ötesinde olumlu oyun içi deneyimlere öncelik verdiğini ortaya koydu.

Metaverse projelerinin sat satları aylık yüzde 38,62 artışla 19.354’e yükselirken, alım satım ise yüzde 28,90’lık bir düşüşle 22 milyon abd ABD parasııa geriledi.Protokoller arasında Ethereum’un işlem hacmi ağustos güninda yüzde 14,40 düşerek 11 milyon abd ABD parasııa ulaştı. Ayrıca Solana’nın toplam işlem hacmi yüzde 171 artarak 1,7 milyon abd ABD parasııa, Ronin’inki ise yüzde 27,64 artışla 8.2 milyon abd ABD parasııa yükseldi.