Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
GameFi yatırımcıları artık para konumine eğlenceye önem veriyor

Oyun ve DeFi’nin birleşiminden oluşan GameFi, projeleri, para kazanma potansiyelinden ziyade kullanım durumlarına göre seçen birçok yatırımcıyı özüne çekiyor.

GameFi ekosistemi, GenZ yatırımcılarını ve oyun meraklılarını da özüne çekiyor. Sonuç olarak, çok szamanida ilk kez yatırım yapanlar için bir giriş noktası olarak biliniyor. 2428 GameFi yatırımcısının katıldığı bir ChainPlay araştırması da katılımcıların yüzde 75’inin kripto alanına sadece GameFi sebebiyle katıldığını ortaya koydu.

Ankete katılan 4 kişiden 3’ü GameFi yoluyla kripto para alanına girdi. Kaynak: ChainPlay

Yatırımcıların yaklaşık yarısı, GameFi alanına start verngıçta sadece kâr etmek için girerken, yüzde 89’u ise Crypto Winter 2022’ye yenik düştü. Ankete katılan GameFi yatırımcılarının yüzde 62’si, kârlarının yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti.

GameFi kazançları düşüyor. Kaynak: ChainPlay

Ancak yatırımcılar, oyun içi ekonomi tasarımının zzamanif olmasının, endişelarının ana nedeni olduğuna inanıyor. Bu inanç doğrultusunda anket, 2022’de dünya çapındaki yatırımcıların GameFi’ye günde yaklaşık 2,5 saat harcadığını ortaya koydu. Bu rakam geçen yıl 4,4 saat civarındaydı.

Rug pull korkusu ve yaklaşıknın altında grafiklerle birleşen Ponzi şemaları ise yeni GameFi projelerine yatırım yapılmasını engelleyen en büyük etkenlerden bazıları. Sonuç olarak, yatırımcıların yüzde 44’ü, geleneksel oyun şirketlerinin katılımının GameFi sektörünün büyümesinin anahtarı olabileceğine inanıyor.

İlerleyen süreçlerdeki GameFi projeleri söz meselesu olduğunda da GameFi yatırımcılarının yüzde 81’i, geleneksel zihniyetten uzaklaşıyor ve olumlu oyun içi deneyimler ararken eğlenceli bir şekilde kâr elde etmeye öncelik veriyor.

İlginizi Çekebilir: KBW 2022: GameFi ve kripto birbiriyle doğal uyum içinde

Diğer taraftan, yzamanimlanan bir DappRadar raporu da blockchain oyunları ve metaverse’nin, Terra (LUNA) çöküşünden en az etkilenen ekosistemler olduğunu ortaya koydu.

Rapor buna ek, hem blockchain oyunlarında hem de Metaverse’de sürdürülebilir bir kurumsal yatırım görüldüğünü ve birçok ard düzey şirketin her iki sektörde de güçlü ekonomik büyüme potansiyeli gördüğünü vurguladı.