Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Gary Gensler, Kraken hamlesinin ardından kripto sektörünü aciliyet bildirdi


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Kraken borsasıyla onayladığı anlaşmanın ardından kripto para sektörünü aciliyet bildirdi.

CNBC’ye meseleşan Gensler şu ifadeleri kullandı:

“İsterseniz kredi, earn, yield veya APY olarak adlandırın, bu gelişme pazarda konum alan herkesin dikkatini çekmelidir”

SEC, dün resmi sitesinden yapmış olduğu konuşmada, kripto para platformlarının kredi veya staking gibi hizmetler sunarken menkul kıymet yasalarına uymaları gerektiğini söyledi. Regülatör, Kraken’in staknig programını en yenilandıracağına dair borsayla anlaşmaya vardı. 

Gensler ekledi:

“Diğer platformlar bu gelişmeyi dikkate almalı ve uyum sağlamaya gayret göstermelidir”

SEC yetkilisi Hester Peirce, bu gelişmeyi olumsuz karşıladı ve gelişmekte olan bir sektör içerisinde keskin bir düzenleyici çerçeve oluşturulmadan onayladırım uygulanmasının verimli ve adil olmadığını dile getirdi. 

SEC Başkanı Gensler, Peirce’nin bu yorumlarıyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, Peirce ve özüsinin düzenli bir biçimde sohbet ettiklerini ifade etti.

Uzmanlar, SEC’in agresif tutumuna devam edeceğine inanıyor. 

Yaşanan gelişme bir sürpriz değil. SEC, daha önce de kripto para platformlarını hedef almıştı. Regülatör, 12 Ocak’ta Gemini ve Genesis’i “Gemini Earn” programı sebebiyle kzamanit dışı menkul kıymet sat satı ile suçladı.

Göreve gelmeden önce kripto yanlısı tutumuyla tanınan Gary Gensler, kripto sektörü üzerindeki baskısını her geçen gün artırmzamani sürdürüyor. 

SEC’in Ripple ile olan davası da devam ediyor. Blockchain şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse, davanının bu yılın en yeniuna doğru en yenilanacağını düşündüğünü söyledi.