Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Gördüğü rüyanın izinden gitti, petrolü buldu! Türkiye’yi heyecanlandıran olay… Değeri 1 milyar abd ABD parasıı

Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan ve değeri 1 milyar abd ABD parasıı olarak açıklanan petrol rezervinin olduğı tarlanın sahiplerinden Cengiz Buhur, gördüğü rüyadan etkilenerek tarlasına yıllar önce kuyu açtığını söyledi.

Ceyhan’a bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında 2 yıldır süren çalışmalar en yeniucu petrol bulundu. Petrolün yapılan araştırmalar en yeniucu zirve kalitede olduğu öğrenilirken, alanda çalışmalar genişletildi.

AW659659_02

HER ŞEY, RÜYADA KANLI SU GÖRMESİYLE BAŞLADI

1998 yılında suyu düşünürken rüya gördüğünü dile getiren tarla sahiplerinden Cengiz Buhur, “Gördüğüm rüyadan çok etkilendim. Babama buraya su vuracağımı söyledim. O da bana bu bölgede su olmadığını, 1950’li yıllarda bir araştırma ettiklarını ve onların da burada su olmayacağını söylediğini belirtti. Fakat ben rüyamdan çok etkilenmiştim. Kanlı bir su görmüşhepsini kapsayan. Ben de onu tabir ettim, ben suyu buldum dedim. Buraya kuyu vurdurdum 204 metre indim ama suyu bulduk. Suyu bulduğumuzda vana pompasında içinde çok hafif yağ geliyordu. Kuyucuya sordum bu olzamanı rotarin yağıdır dedi. O arada Ceyhan depremi oldu. Deprem olunca her şeyi orada bıraktık, deprem olan bölgeye koştuk. Bir 7 gün devamında tekrar geldik. Yeniden sulamaya işe koyuldık, sudan devamlı yağ gelmeye işe koyuldı. Ben de bundan etkilendim. Bir kısmını topladım, bir varilden fazla topladım. O zaman Adana’daki MTA’ya getirdik. Burada petrol olduğu öğrendik” diye meseleştu.

AW659659_03

“PETROLÜ BULDUĞUMDA DÖNEMİN BAKAN’I ‘ŞOV YAPMAYA ÇIKMIŞSINIZ’ DEDİ”

Petrol kuyusunu bulduğu dönemde bir televizyonda ana havadis bültenine olduğını söyleyen Cengiz Buhur, ”O dönemin bakanlarından Yaşar Topçu, bize telefon bağlantısıyla katıldı. Bizi suçladı, o kuyuya iki varil ham petrol döktüğümüzü ve şov yapmaya olduğımızı söyledi. Ben de bir vatandaşlar olarak 200 metre inebildi, siz de gelin burada petrol var, devle olarak çıkartın. Tarlanın bir kısmını hibe edeceğim dedim. Sonra telefonu suratıma en yenilantı” dedi.

AW659659_04

“BENİ CİDDİYE ALMADILAR”

Petrolü bulduktan devamında ki süreci anlatan Cengiz Buhur, ”O yıllardaki tanıdık milletvekillerine defalarca söylememe rağmen beni hiç ciddiye almadılar. Petrol dediğim benden uzak gittiler. Yakından tanıdığım bir milletvekili bir meseleşma sırasında ayağı kalktım ’petrol’ derken bana ’otur’ dedi. Ben bunun peşini yine de bırakmadım, her platformda gündeme getirdim. Yüzlerce defa sözlü dilekçede bulunarak petrol olduğunu söyledim” ifadelerini aktardı.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATI VAR”

Son olarak Cengiz Buhur, ”2020 yılında bir arkadaşımın eniştesinin enerji bakanlığında çalıştığını duydum. Bu meseleyu gündeme getirdim, bir görüştüreyim seni dedi. Görüştük benden izin istedi. Ben de dedim ki izin veririm ama arkası yine bunun fiyasko çıkar. Yok korkma dedi, direk szamanın cumhurbaşkanımıza bağlıyız. Cumhurbaşkanımızın bu meseleda kesin emri var, nerede böyle bir rezerv bulursanız, üzerine gidin ve çıkartın diye talimatı var dedi. Ben de izin verdim ve işe koyuldılar. Geçen de Cumhurbaşkanımızı açıkladığı gibi petrol bulundu, şu anda da çalışmalar devam ediyor ve arkasının da geleceğine inanıyorum” dedi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Acı olayın 29. yıl dönümü! Acı olzamanın 29. yıl dönümü! “Ülkemizin üzüntüsü”
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması! 'Bizim savaş diye...'Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan konuşması! ‘Bizim savaş diye…’
Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu! 'Bunlar geldi geldi, gelmediği takdirde...'Cumhurbaşkanı Erdoğan net meseleştu! ‘Bunlar geldi geldi, gelmediği takdirde…’