Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Görev başında katledilen doktor Ekrem Karakaya en yeni yolculuğuna uğurlandı! Kahreden konuşmalar: Siz herhalde Ekrem’e benzettiniz

Konya’da dün sinir krizi geçiren ve başka bir hastanede güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen Hacı Mehmet Akçay’ın silahlı stopladırısı en yeniucunda kardiyoloji bilirkişiı Dr. Ekrem Karakaya hayatını kaybetti. Türkiye’yi şoke eden olzamanın yaşandığı klinik, kapısına ‘Cenazemiz var. Hasta bakılmayacaktır’ yazısı asılarak, kapalı tutuldu. Karakaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katıldığı cenaze töreniyle en yeni yolculuğunda uğurlandı. Tören sırasında zaman zaman alkışlı protesto edildi, tekbir getirildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan acılı aileyi arayarak taziyelerini iletti.

doktorun-olduruldugu-klinigin-kapisina-cenazemiz-var-yazisi-asildi-_9696_dhaphoto1 (1)

KARAKAYA’YI ÖLDÜRDÜ SONRA DA İNTİHAR ETTİ

Yunak Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay (39), iddiaya göre, 7 Haziran günü kalp krizi geçiren ve ktopladırıldığı Konya Şehir Hastanesi’nde anjiyo ameliyatı devamındası yaşamını yitiren annesi Kezban Akçay’ın (58) ölümünden sorumlu tuttuğu kardiyoloji bilirkişiı Dr. Ekrem Karakaya’yı tabancayla vurarak öldürdü. Akçay ardından, silahın namlusunu başına dayzamanıp tetiği çekerek intihar etti.

doktorun-olduruldugu-klinigin-kapisina-cenazemiz-var-yazisi-asildi-_9696_dhaphoto3 (1)

ACİL SERVİSLER DIŞINDA HİZMET VERİLMİYOR

Stopladırının ardından sağlık çalışanları 7-8 Temmuz günleri arasında iş bırakma eylemi en yeniuçı topladı. Bu nedenle bugün başta stopladırının yaşandığı Konya Şehir Hastanesi olmak üzere hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmiyor.

KAPIYA BU YAZI ASILDI

Konya Şehir Hastanesi’nde stopladırının gerçekleştiği kardiyoloji kliniğini kapısına, ‘Cenazemiz var. Hasta bakılmayacaktır’ yazısı asıldı. Kliniğin kapısı da kapalı tutuldu.

KARAKAYA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Karakaya’nın cenazesi Develi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Yeni Mahalle’deki baba evine getirildi. İlçeye gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evin önündeki taziye çadırını ziyaret etti. Koca, Karakaya’nın ailesine, ağabeyi Mehmet Murat Karakaya’ya sarılarak başsağlığı diledi.

“SANA DAHA DOYAMADIK”

8 çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olan Karakaya’nın kız kardeşleri, eşi ve yeğenleri, “Şehit Uzm. Dr. Ekrem Karakaya” yazan tabutun başında gözyaşı döktü. Kız kardeşleri, “Sen bizim hem babamız hem ağabeyimizdin, sana daha doyamadık.” dikonumek ağladı.

AA-20220707-28357594-28357593-KONYADA_OLDURULEN_DR_EKREM_KARAKAYA_KAYSERIDE_TOPRAGA_VERILDI (1)

BAKAN KOCA DA KATILDI

Karakaya’nın naaşı, cenaze aracıyla Cumhuriyet Meydanı’na getirildi. Buradaki törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, doktorlar ve vatandaşlar katıldı.

“TERÖRLE VERDİĞİMİZ SINAVI SAĞLIKTA ŞİDDET İÇİN DE VERECEĞİZ”

Cenaze töreninin ardından konuşmalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, teröre verilen sınav gibi sağlıkta şiddet için de vereceklerini kaydederek, “Bugün tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Başkasını yaşamını korumak için yemin eden bir hekimimizin canına kıyıldı. Bir baba, bir evlat, bir eş, bir hekim kardeşimizi hayattan kopardılar. Canice katledildi. Şehidimiz Dr. Ekrem Karakaya’ya Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına, sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz. Terörle verdiğimiz sınavı hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Hiçbir hekim arkadaşım, hiçbir çalışan arkadaşım asla yalnız olduğunu hissetmemeli. Devlet iradesinin, bütün gücüyle yanımızda olduğunu bilelim. Vatandaşlarımıza, halkımıza, özellikle hekim arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza daha çok saygı ve özellikle önemli bir tutum bekliyorum. Sağlık çalışanlarımıza, hekim arkadaşlarımıza kalkan her el toplumumuzun, halkımızın canına kast etmiş anlamına geliyor. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

PROTESTO YAPILDI

Tören sırasında zaman zaman alkışlı protesto edildi, tekbir getirildi.

İKİ ÇOCUĞU VARDI

Konuşmanın ardından cenaze namazı kılındı. Sağlık Bakanı Koca’nın da omuz verdiği tabut, askeri törenle cenaze aracına meseleldu. Karakaya’nın naaşı Şehir Mezarlığına defnedildi. Karakaya’nın Elif ve Sena adında 4 ve 5 yaşlarında iki kız çocuğu olduğu öğrenildi.

DOKTORUN ABİSİNDEN AÇIKLAMA: 7/24 ÇALIŞMIŞTIR, ŞAHİDİM

Görevi başında öldürülen doktorun ağabeyi Ahmet Karakaya uyguladığı konuşmada şunları ifade etti:

“Bir şey hatırlatmak istiyorum; tedavi etmekle şifa vermek farklı şeyler. Doktor tedavi eder, şifa veren Allah’tır. Ekrem kardeşim özüsine stopladıran stopladırganın annesini tedavi etmiş anjiyoda olabilir tehlikeli işler, riskli hastalıklar annesi vefat etmiş ama kardeşi annesi vefat ettikten devamında şifzamanı Ekrem’de bulmuş ‘senin yüzünden vefat etti, seni öldüreceğim’ demiş. Biz bunu lanetliyoruz. Ekrem kardeşim burada bulunan her doktor kardeşim gibi hastasını muayene etmiş onunla en güzel şekilde ilgilenmiş ve doktorluk şahsiyetini en zirvelere taşımıştır.

Ben şuna şahidim, değerli doktor arkadaşlar tıp camiası; Ekrem kardeşim 23 yıldan beri doktorluk vazifesi görüyor. İnanın bir 7 gün 10 gün tatil yapmadık birlikte 7/24 çalışmıştır şahidim. Bir tane resmi hastası varsa bin tane de gayri resmi hastası olmuştur. Kalp hastası değildi sadece bunun yanında mide rahatsızlığı olan karın rahatsızlığı olan iş rahatsızlığı olan herkes ona başvuruyordu, hepsi ile ilgileniyordu.

“SİZ HERHALDE EKREM’E BENZETTİNİZ”

Bunun dışında ben Develi’de gezerken simam biraz kardeşime benziyordu. Ayağa kalkıyordu insanlar ben gelirken ben olabilite ediyordum. Bunlar Ekrem için kalkıyor. Diyordum ki; Ekrem için ayağa kalkıyorlar yaklaştığımda lütfen diyordum oturun ben Ekrem değilim ben onun abisiyim. Siz herhalde Ekrem’e benzettiniz. Daha dün evden ayrılırken belki de Ekrem’in stopladırıya uğradığı saatlerdi. Bir abi balkondan ‘hocam’ dedi, ben dedi anjiyo oldum bilgin var mı? Yaklaştım yanına dedim ki abi anlatıyorsun ama ben dedim ‘Ekrem değilim’ anlatıyorsun ama allah şifa versin. Yani Ekrem böyle tanınıyordu. Kayseri’de Karabük’te Konya’da böyle tanınıyordu.”

KARAKAYA İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Karakaya için görev uyguladığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı. Hastane bahçesinde toplanan bine yakın doktor ve sağlık çalışanı arkadaşları Dr. Karakaya için bir araya geldi. Hekimler, alana gelen sağlık sendikalarının pankart ve sendika yeleklerini kullanmalarına tepki gösterdi. Sendikalar da pankartlarını toplzamanıp, yeleklerini çıkartarak törene katıldı. Bazı sağlık çalışanlarının da siyah giyindikleri gözlendi.

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto1

‘ACİLEN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMALI’

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, hastanelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını istekonumek, şunları söyledi:

”Bu olayla sağlıkta şiddet, artık sağlıkta katliama dönüşmüş durumdadır. Hekime stopladırı adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür. Bu durumdan, uygulanan popülist sağlık politikaları sebebi ile ülkeyi yönetenlerden hastane idarecilerine görecek şekilde herkes sorumludur. Mevcut durum kabul edilemez. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına stopladırıların en yeni bulması, bir daha yaşanmaması için en sert önlemler acilen alınmalıdır. Sağlık tesislerindeki emniyet tedbirleri hasta ve çalışanların özüni tam güvende hissedeceği şekilde sağlanmalıdır.”

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto4

‘VAHŞİCE SALDIRILARDA ÖLDÜRÜLMEYE HAYIR DİYORUZ’

Can güvenliklerinin olmadığını ifade eden Öztürk, ”Can güvenliğimizin olmadığı açıkça görülmektedir, daha kaç can kaybedeceğiz, mevcut durumda sağlık hizmeti verilebilmesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Biz Çanakkale’ye hepsini kapsayan sınıf öğrencilerini gönderen ve orada tamamı şehit olan tıbbiyelilerin devamı ve takipçileriyiz, vatanımız için şehit olma tecrübesine elbette sahibiz. Fakat herkesin gözleri önünde vahşice stopladırılarda öldürülmeye hzamanır diyoruz. Bundan dolzamanı hepsini kapsayan sağlık STK’ları şimdilik 7-8 Temmuz günlerinde Tabip odalarının da desteği ile acil hastalara verilen hizmetler hariç iş bırakma en yeniuçı topladık. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaya start verndığını görene görecek şekilde eylemlerle taleplerimizin arkasında olacağız” dedi.

oldurulen-doktor-icin-hastane-onunde-giyabi-cenaze-namazi-kilindi_5479_dhaphoto6

SALDIRGAN DEFNEDİLDİ

Öte yandan stopladırıyı gerçekleştiren Hacı Mehmet Akçay’ın cenazesi bugün sabah saatlerinde Yunak ilçesi Koçyazı Mahallesi’nde mahalle mezarlığına defnedildi.

ERDOĞAN’DAN KARAKAYA’NIN AİLESİNE TAZİYE TELEFONU

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın öldürülen doktor Ekrem Karakaya’nın evini ziyaret ettiği esnada, merhum doktorun annesi Zekiye Karakaya ve ağabeyi Mehmet Murat Karakaya ile telefonda görüştü.

Görüşmede Erdoğan, doktor Ekrem Karakaya’nın menfur bir stopladırı en yeniucu vefat etmesinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve en ard düzeyde cezalandırılması için gereken adımları en güçlü şekilde atmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: DHA-İHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bayram öncesi 43 ilin geçiş güzergahında trafik yoğunluğu! Kuyruğun ucu bucağı görünmüyorBayram öncesi 43 ilin geçiş güzergahında trafik yoğunluğu! Kuyruğun ucu bucağı görünmüyor
Pazar yeri savaş alanına döndü! Çok sayıda yaralı varPazar konumi savaş alanına döndü! Çok szamanıda yaralı var
Kameralar önünde yaşandı! İmamoğlu ile Arısoy arasında tartışmaKameralar önünde yaşandı! İmamoğlu ile Arısoy arasında tartışma