Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Gözler bugün 6’lı masa toplantısında! Meral Akşener’in ‘adaylık’ konuşmalari dikkat etti CHP’li o isimlere yüklendi: İncitici bir dilleri var

Seçimlere 9 aydan az bir süre kalırken, muhalefet cephesinde de çalışmalar hızlandı. Uzun bir aradan devamında 6’lı masa bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ev sahipliğine toplanacak. Kritik toplantıda cumhurbaşkanı adaylığı meselesunun meseleşulup meseleşulmayacağı merak meselesu olurken, özellikle CHP ve İYİ Parti’den yapılan gündem yaratan konuşmaların ardından 6 lider ilk kez bir araya gelecek. Liderler zirvesi öncesinde Cumhuriyet’e meseleşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı masadaki liderler arasında herhangi bir sorun olmadığının altını çizerken, CHP’li bazı isimlere yüklendi.

“MİLLETİMİZLE PAYLAŞILABİLİR! 28 ŞUBAT’TAKİ SİSTEM BENZERİ…”

6’lı masaya hangi mesele başlıkları gelecek? sorusuna yanıt veren İYİ Parti lideri Akşener, şu ifadeleri kullandı;

“Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritasına dair özü partilerimizde çalışmalar uyguladık. Sgünin Babacan partisinin çalışmasını bizlere vermişti. Muhtemelen bugün CHP, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve bizim çalışmalarımız da masaya gelecek. Altı partinin geçiş çalışmalarında benzerlikler ve farklılıklar var. Zirveden bence bir ortaklaşma çıkacak. Muhtemel ki hepsini kapsayan bu çalışmaları ortak bir metne dönüştürmek için bir komisyon kurulması en yeniuçı çıkabilir. Komisyonun çalışması tamamlandıktan devamında, 28 Şubat’taki sistem tanıtımının bir benzeri milletimizle paylaşılabilir. Sürecin böyle ilerleyebileceğini öngörüyorum. Toplantılar aylık periyotlarla yapılıyordu. Sgünin Kılıçdaroğlu’nun, 15-20 günde bir toplanılması yönünde bir önerisi oldu. Bu, çalışmalarımızı da hızlandırabilir. Olumlu buldum. Diğer sgünin genel başkanlar da kabul ederse, daha hızlı ve daha somut en yeniuçları olan toplantılar yapabiliriz.”

1

‘ÖZENSİZ, İNCİTİCİ DİL’

Son günlerin en çok tartışılan meselesu haline gelen ‘Cumhurbaşkanı adaylığı’ ile ilgili tartışmalara da değinen İYİ Parti lideri “Şu ana görecek şekilde hiç meseleşulmadı. Bugün itibarıyla da böyle bir şey beklemiyorum. Fakat CHP’nin, özellikle medyada destekçisi olan insanlar var. Hem onlar, hem de CHP yöneticileri, doğal olarak genel başkanlarını aday olarak görmek istiyor. Parti yöneticisi arkadaşlarımız bu meseledaki görüşlerini daha mutedil bir dille, dikkatlice ifade ediyorlar. Ancak medyada öne çıkan ve özülerini CHP’nin sözcüsü gibi gören bazı isimlerin özensiz bir dil kullandıklarını görüyorum. Hassas bir dönemde, herkesin konuşmalarine dikkat etmesinde yarar görüyorum. Çünkü, partide bir sorumlulukları olmadığı halde, milletimiz o isimlerin konuşmalarini, partinin görüşü gibi algılıyor. İncitici bir dilleri var. ” dedi.

“İKTİDARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYOR”

Akşener konuşmasının devamında şu ifadelere konum verdi;

“Mesela aynı isimler, hemen her ygüninda ya da yazılarında, uzun bir süre, Sgünin Davutoğlu, Sgünin Babacan ve arkadaşlarının özeleştiri vermesi gerektiğini ifade ettiler. Oysa, her iki genel başkanı da o masaya Sgünin Kılıçdaroğlu davet etti. Bunu görmezden geldiler. Bu tavır, hem sgünin genel başkanlara, hem de masaya davet eden Sgünin Kılıçdaroğlu’na karşı yapılmış bir saygısızlık. Bu dil zamanla öylesine cüretlendi ki, masaya parmak sallar hale geldi. Hatta işi, demokratik bir işleyiş ve istişare üzerine bina edilen masaya, noter görevi yüklemeye görecek şekilde götürdüler. Kendilerini muhalif olarak tarif ediyorlar ama açıkçası, o dil, iktidarın ekmeğine yağ sürüyor. Burada iyi niyet görmüyorum.

2

‘KABUL EDİLEMEZ’

2018 seçimine giderken, partimizin seçime sokulmayacağı yolunda bilgi ettik. Bunun üzerine ben Sgünin Kılıçdaroğlu’na gidip, 15 milletvekili istedim. Meclis’te grubumuz olduğunda sorun kalmıyordu. Bu meseleda Kemal Bey’e duyduğumuz şükranı dört yıldır her platformda ifade ediyorum. Demokrasimize ciddi bir katkıda bulundu. Bu meseleyu bile öyle egzajere ettiler ki anlatamam. Demokratik bir ilişkiyi ve tavrı, bir ticari hesaba çevirdiler. Şunun da altını çizmek isterim; bu ülkede yıllardır CHP’nin siyasi duruşuna dair bir algı pompalanır. Özellikle milliyetçi-muhafazakâr seçmenin gözünde, antidemokratik olduğuna dair kemikleşmiş bir algı var. Bizim o hamlemiz, CHP’nin demokrasimize katkı sunan kimliğini pekiştirdi. Seçmenin önemli bir bölümündeki ön yargıları kırdı. Bu yanını görmek istemiyorlar ve İYİ Parti’ye parmak sallamgüni, ev ödevi vermeyi alışkanlık haline getirdiler. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu tavırlarıyla aslında en büyük hasarı, taraftarı olduklarını iddia ettikleri CHP’ye veriyorlar. Cumhurbaşkanlığı kazanılamgüninca o ittifak dağıldı, normaldir. 31 Mart’a gidildi, ittifak teklifini ben götürdüm. Kâr, zarar, ziyan bakmadık. Bu birliktelik öyle bir sinerji yarattı ki… Yan yana gelişin sinerjisi enerjisi; İstanbul’u, Ankara’yı, Adana’yı, Antalya’yı sağladı. İktidardan rahatsız seçmene, Evet başarabiliriz duygusu verdi. Bunun demokrasimize ne görecek şekilde büyük bir katkı olduğunu teslim etmek gerekir. “

‘KURULTAY TEKNİK BİR KONU’

Kurultgünimız, teknik bir en yeniuç. Önümüzdeki seçimlerde milletvekilliği adaylığı isteyen arkadaşlarımız olacak. 2018’de biz bunu yaşadık. Aday olan arkadaşlarımız seçim çalışmalarına yoğunlaşınca, il ve ilçeler boşetti. İl ve ilçe teşkilatlarının kongrelerini yapacağız. Bir de tavsiye en yeniuçı ettik, milletvekili adgüni olmgüni düşünen arkadaşlarımızın yönetim kurullarında konum almamasını tavsiye ettik. Büyük Kurultay meselesunda ise şunu söyleyebilirim; öncelikle seçim ne zaman olacak, nasıl olacak onu bilmiyoruz. Bizim planlamalarımıza göre 31 Ocak 2023’te ilçe ve illerde kongreler tamamlanmış olacak. Ancak bir anda erken seçim en yeniuçı alınırsa, büyük kurultay yetişmez. Kurultay en yeniuçımız stratejik bir en yeniuç değil, teknik bir mesele. Yasal bir süreç.”

GÖRÜŞMELERDE İKİNCİ TUR BAŞLIYOR

44

Güçlendirilmiş parlamenter sistem hedefiyle bir araya gelen altı siyasi parti liderinin oluşturduğu 6’lı masa, ikinci tur toplantılarının ilkini bugün yapacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan liderler zirvesi, saat 14.00’te CHP Genel Merkezi’nde start veryacak.

Toplantıda, “seçimin kazanılması durumunda cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yapılacağı döneme ilişkin yol haritasının” görüşülmesi bekleniyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu hizmete girdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açılış töreninde İmamoğlu için sert sözlerSabiha Gökçen Havalimanı Metrosu hizmete girdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açılış töreninde İmamoğlu için sert konuşmalar
Katar tezkeresi Meclis'te! TBMM Başkanlığına sunulduKatar tezkeresi Meclis’te! TBMM Başkanlığına sunuldu
Bir ilde durum vahim! Fiyatlar katlandı, kiralık ev bulunamıyorBir ilde durum vahim! Fiyatlar katlandı, kiralık ev bulunamıyor