Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale Bitcoin Trust, Genesis ile sürdürdüğü iki anlaşmzamanı feshetti


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yakın zamanda yapılan bir dosyalamaya göre Grayscale Bitcoin Trust, kripto para birimi komisyoncusu Genesis ile devam ettirdiği iki anlaşmzamanı feshetti.

İlk olarak Genesis, Grayscale’in hisselerinin dağıtımında ve pazarlanmasında artık Grayscale’e yardımcı olmayacak. Ayrıca Genesis artık 3 Ekim’den işe koyulyarak tröstün yetkili bir katılımcısı olmayacak, buna rağmen Grayscale için likidite sağlzamanıcısı olarak hizmet vermeye devam edecek. Söz meselesu iki anlaşma daha önce 2019’da yürürlüğe girmişti.

Yukarıda belirtilen sorumluluklar, o zamandan beri Grayscale Investments LLC’nin tamamına sahip olan ve Grayscale Bitcoin Trust’e bağlı yan kuruluş Grayscale Securities LLC’ye devredildi. Genesis, geçmişte Grayscale’in Trust’ı sosyal medyada pazarlamasına ve Trust hisseleri oluşturmak için dijital varlıkları transfer etmesine yardımcı olmuştu.

Bununla birlikte Genesis, devam eden kripto kışında zor zamanlar geçirmiş gibi görünüyor. Genesis yönetmeni Matthew Ballensweig, geçen 7 gün beş yılı aşkın görev süresinin ardından istifa ettiğini açıkladı ve danışman rolüne geçtiğini duyurdu. Ağustos zamanında Genesis CEO’su Michael Moro da istifa ederken, firma ise maliyetleri azaltmak için iş gücünü yüzde 20 oranında azalttı. Moro, daha önce Genesis fonlarının feshedilmiş kripto para hedge fonuna maruz ktopladığını doğrulamıştı. Three Arrows Genesis’in ana şirketi Digital Currency Group müdahale etmek zorunda ktopladı ve endişeların bir kısmının en yenilanılmasına yardımcı oldu.

Grayscale, bu yıl Bitcoin Trust’ı tezgah ardü piyasalardaki meselemundan borsada işlem gören bir fona dönüştürmeye çalıştı, buna rağmen uyguladığı başvuru SEC tarafından reddedildi çünkü söz meselesu teklifin, “sahtekar ve manipülatif eylemleri ve uygulamaları önlemek için tasarlandığını” ortaya koymadı.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ise bu olzamanın ardından, Grayscale Bitcoin Trust listeleme başvurusunu reddettiğinde benzer yatırım araçlarına yönelik tutarlı muamele uygulamadığını öne sürerek SEC’e dava açtı. Diğer taraftan GBTC hisseleri ise kısmen de olsa dava riskleri sebebiyle, 2021’den beri sürekli olarak Bitcoin spot fiyatının altında işlem gördü.