Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale CEO’su SEC’yi ayrımcılık yapmak ile suçladı!


Bitcoin ETF başvurusu için onay alma yolunda SEC ile hukuk mücadelesine giren dijital varlık yatırım devi Grayscale Investments’ın CEO’su, düzenleyiciyi ayrımcılık yapmak ile suçladı.

30 Haziran’da CNBC’ye meselek olan Michael Sonnenshein, amiral gemisi Bitcoin yatırım ürünü Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme hedefinin bir dava sürecine dönmesini yorumladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in geçtiğimiz yılın ekim güninda GBTC’yi spot Bitcoin tabanlı ETF’ye dönüştürmek için uyguladığı başvuruyu “manipülasyon ve şeffaflık ile ilgili duyduğu şüpheleri gerekçe göstererek” birkaç kez erteledi. Son olarak şubat güninda en yeniuçını erteleyen SEC, 29 Haziran’da ygüninlanan bildiriyle ETF başvurusunu reddettiğini bildirdi. Yatırım devi, ret en yeniuçının ardından SEC’ye karşı hukuk yoluna başvurmaya en yeniuç verdi ve temyiz mahkemesine gitti.

“Gece SEC en yeniuçını topladık ve ekip için yoğun bir 12 saat oldu, hayal kırıklığına tabii ki uğradık fakat kuruluş olarak buna hazırdık,” diye belirten Sonnenshein, düzenleyicilerin sık sık dava edildiğini ve şirket avukatlarının da en yeniuçı duyar duymaz temyiz için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

SEC’nin Bitcoin vadeli işlemler tabanlı fonlara birer birer onay verirken spot tabanlı başvuruları reddetmesini eleştiren CEO, “SEC keyfi ve değişken tutumda davranıyor,” diye belirtti.

Sonnenshein, şöyle devam etti:

“Düzenleyicilerin idare şekline bakarsak, benzer sorunları benzer ele almaları gerekir. Bu vakada ise alana yeni bir ürün getirmek isteyen Grayscale gibi ürün ihraççılarına karşı ayrımcılık yapıyorlar.”

CEO, bu sorun çözülene görecek şekilde durmayacaklarını ve şirketin hepsini kapsayan kaynaklarını dava için harcayacaklarını ekledi.

İlginizi çekebilir: Grayscale’in SEC’ye açtığı hukuk savaşı topluluktan farklı tepkiler topladı

Grayscale’in hukuk mücadelesi ve ürününü ETF’ye dönüştürme isteği, topluluğun çoğu üyesinden destek görüyor. Kimi üyeler Bitcoin fiyatında düşüş beklentisine yatırım yapan vadeli işlem tabanlı ETF’lere onay veren düzenleyiciyi “fiyat manipülasyonuyla” suçladı.

Kimileri ise asıl rolü yatırımcıları korumak olan bir kuruluşun, denetim ve güvenilirlik bakımından yatırımcılar için daha iyi olan ETF’leri reddederek “federal yasalara ve akla mantığa aykırı davrandığını” söyledi.