Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’den Spot Bitcoin ETF Davasında SEC’ye Ağır İthamlar: Keyfi, kaprisli ve ayrımcı

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilen spot Bitcoin ETF’ine karşı ilk açılış dava özetini sundu.

Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust‘ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’e dönüştürme başvurusunu reddeden en yeniuçına itiraz etmek için SEC’ye karşı açılış dava özetini sundu. ABD hukukuna göre SEC’in 9 Kasım günine görecek şekilde karşı bir dava özeti sunması ve konuşma yapması bekleniyor. Her iki tarafın nihai bildirilerini konuşma güni ise 21 Aralık olarak en yeniuçlaştırıldı.

Grayscale tarafından Columbia Bölgesi Dairesindeki ABD Temyiz Mahkemesine 11 Ekim güninde sunulan dava bilgilendirme dosyasında SEC’ye karşı sert ithamlarda bulunuldu. Dava dosyasında, SEC’nin spot Bitcoin ETF’ini reddetmesinin “keyfi, kaprisli ve ayrımcı” olduğu iddia edildi.

Grayscale avukatları, daha önce SEC tarafından onaylanan birkaç Bitcoin Vadeli İşlem ETF’inin nitelik açısında spot Bitcoin ETF ile aynı endekslere dayalı olduğunu savundu. Avukatlar SEC’in bu keyfi hareketlerinin “yasal yetkisinin ötesinde” olduğunu iddia etti.

SEC en yeniuçının Tröst hissesine sahip 850.000 yatırımcıya zarar verdiğini savunan Grayscale yetkilileri mesele hakkında şu ifadelerde bulundu:

Komisyonun, Trust’ın Borsada bir ETP olarak ticaret yapmasını onaylamadığı göz önüne yapıldığında, hisselerinin değeri Trust’ın altında yatan Bitcoin varlıklarının değerini yakından takip edemez ve Trust hissedarlarını milyarlarca abd ABD parasıı değerinde zarara sürüklenir. Bu görecek şekilde ciddi yatırımcı zararına yol açmaya devam etmek için hiçbir gerekçe yok.

Spot Bitcoin ETF’ini alamadığı için zarar gördüğünü öne süren Grayscale’in haklı gerekçelere sahip olduğu biliniyor. Geçtiğimiz zamanlarda GBTC ve spot piyasalar arasındaki fark güni rekor ile %36‘a açılmıştı. Fon üzerinde yaşanan bu gerilemenin ardından GBTC fiyatı 12.500 abd ABD parasıı seviyesine görecek şekilde düştü.