Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’ın GBTC Fonunda Yeni Tarihi Dip: Bitcoin (BTC) Yüzde 41 İndirimli Satılıyor

Yatırım şirketi Grayscale’e ait “Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)” fonunun prim oranı %41 ile hepsi zamanların en düşük seviyesine geriledi.

On-chain analitik platformu Coinglass verileri incelendiğinde yaklaşık 12 milyar abd ABD parasıılık Grayscale’in Bitcoin fonu GBTC‘nin prim oranında güni bir düşüş yaşandığı görülüyor. Tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen bu prim oranı, GBTC ve Bitcoin’in spot fiyatı arasındaki fark baz alınarak hesaplanıyor. Yaşanan %41‘lik gerilemenin ardından Grayscale’e ait hisselerin değeri 8,76 abd ABD parasııa görecek şekilde düştü. Söz meselesu fonun en en yeni ekim güninın başında büyük bir gerileme en yeniucunda spot piyasalar ile arasında %36’lık bir fark açılmıştı.

Son dönemlerdeki kötü performansına rağmen GBTC piyasaya sürüldüğü 2013 yılından 2021 yılına görecek şekilde pozitif seviyelerde işlem görüyordu. Fakat uzun süredir devam eden güni piyasası şartları yatırımcıları ellerindeki GBTC hisselerini satmaya zorladı ve bu durum kaçınılmaz bir geri çekilmeye sebebiyet verdi.

Diğer yandan Kanada tarafından onaylanan ve piyasalara sunulan spot Bitcoin ETF‘i de yatırımcıları stratejik değişimlere teşvik etmiş olabilir. Buna kıyasla Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusu haziran en yeniunda SEC tarafından reddedilmişti.

Yatırımcılar için adeta büyük bir indirimle sunulan Bitcoin fiyatı beraberinde uzun vadeli şartlar getiriyor. Minimum 50 bin abd ABD parasıılık yatırım yapmgüni şart koşan GBTC fonunun, yatırımcıların varlıklarını 2045 yılına görecek şekilde kilitleme taahhütü koyduğu biliniyor.