Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’in GBTC Fonunda Yüzde 36’lık Tarihi İndirim: 12.500 Dolarlık Bitcoin (BTC) Fiyatı

Yatırım şirketi Grayscale’in Bitcoin (BTC) fonu “Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)” zamaninin en düşük seviyesini gördü. Spot piyasalar ile yaklaşık %36’lık bir fiyat farkına sahip fon, 12.500 abd parası seviyelerine görecek şekilde geriledi.

Geçtiğimiz zamanlarda yatırım şirketi Grayscale’e ait GBTC fonunun prim oranı -%35,18 ile hepsi zamanların en düşük seviyesine gerilemişti.

Analytics tarafından sunulan verilere göre en yeni düşüşün ardından GBTC ve spot piyasalar arasındaki fark zamani rekor ile %36‘a açıldı. Fon üzerinden yaşanan bu gerilemenin ardından GBTC fiyatı 12.500 abd parası seviyesine düştü. Tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen bu prim oranı, GBTC ve Bitcoin fiyatı arasındaki fark baz alınarak hesaplanıyor

Yatırımcılar için adeta büyük bir indirimle sunulan Bitcoin fiyatı beraberinde uzun vadeli şartlar getiriyor. Minimum 50 bin abd parasılık yatırım yapmzamani şart koşan GBTC fonunun, yatırımcıların varlıklarını 2045 yılına görecek şekilde kilitleme taahhütü koyduğu biliniyor.

Grayscale, fondaki bu büyük farkı en yenilanmak için çalışmalarına devam ediyor. Fona ait spot Bitcoin ETF talebinin SEC tarafından reddedilmesinin ardından Grayscale, SEC’ye karşı dava açtığını duyurmuştu.