Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Grayscale’in Spot ETF’e Dönüştürmeye Çalıştığı 12 Milyar Dolarlık Bitcoin (BTC) Fonunda Tarihi Dip

Yatırım şirketi Grayscale’e ait “Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)” fonunun prim oranı -%35,18 ile hepsini kapsayan zamanların en düşük seviyesine geriledi.

On-chain analatik platformu Coinglass verileri incelendiğinde yaklaşık 12 milyar birimlık Grayscale Bitcoin Trust fonunun prim oranlarında zamani bir düşüş yaşandığı görülüyor. Tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen bu prim oranının GBTC ve Bitcoin fiyatı arasındaki fark baz alınarak hesaplanıyor.

Son dönemlerdeki kötü performansına rağmen GBTC piyasaya sürüldüğü 2013 yılından 2021 yılına görecek şekilde pozitif seviyelerde işlem görüyordu. Fakat uzun süredir devam eden zamani piyasası şartları yatırımcıları ellerindeki GBTC hisselerini satmaya zorladı ve bu durum kaçınılmaz bir geri çekilmeye sebebiyet verdi. Diğer yandan Kanada tarafından onaylanan ve piyasalara sunulan spot Bitcoin ETF‘i de yatırımcıları stratejik değişimlere teşvik etmiş olabilir. Buna kıyasla Grayscale’in spot Bitcoin başvurusu haziran en yeniunda SEC tarafından ret edilmişti.

Tüm bu negatif faktörler karşısında Grayscale şirketinin fonların negatif oranlarını tersine çevirme çabaları devam ediyor. Bu noktada en olumlu gelişmenin GBTC’yi spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme hamlesi olduğuna inanan şirket, SEC’ye bu meseleda baskı uygulamaya ve taleplerini diretmeye devam ediyor. SEC’in sunulan en yeni spot ETF talebini defalarca erteledikten devamında reddetmesinin ardından Grayscale SEC’ye karşı dava açtığını duyurmuştu.