Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Guggenheim Yöneticisi Minerd, Bitcoin’i (BTC) “Dot-com Balonu”na Benzetti: Düşüş Devam Edecek

Küresel yatırım ve danışmanlık firması Guggenheim Partners’in yöneticilerinden Scott Minerd, Bitcoin’i (BTC) 2000’li yılların başında yaşanan Dot-com balonuna benzetti ve düşüşün devam edeceğine dair iddialı duyurularda bulundu.

Guggenheim Partners‘in baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, geçtiğimiz zamanlarda Bloomberg‘e ettiğı duyuruda Bitcoin üzerindeki düşüşün devam edeceğini vurguladı. Minerd, kısa vadede kripto paralar üzerinde yükselişlerin görülebileceğini fakat halihazırda çok büyük bir “düzenleyici baskısı” olduğu gerçeğinin altını çizdi.

Scott Minerd tarafından Bloomberg’e yapılan duyurunın detayları şu şekilde:

Bence bu ‘balon’ daha da sönecek ve burada kimin kazanan ve kimin kaybeden olduğunu belirlemek için Dot-com balonunun çöküşüne benzer bir sürece şahit olacağız. Ekosistemi henüz tamamen temizlediğimizi sanmıyorum.

Dot-com balonu olarak nitelendirilen ve Minerd’ın bir numaralı örneği olan söz meselesu kriz, bir anda olan bilgisayar ve internet teknolojilerine yatırım yapan risk sermayesi şirketlerinin yatırımlarının geri dönüşünü sağlayamamaları en yeniucunda bu sektörlerden çekilmeleri ile 2000’li yılların start verrında yaşandı. Bitcoin’in 10 yıldan uzun süreli geçmişi göz önüne yapıldığında, çok daha kısa sürede parlzamanıp sönen Dot-com balonu ile kıyas yapmak bir çok profesyonel yorumcuya göre adil bir karşılaştırma değil.

Söyleşisinin devamında dün yapılan FED duyurularına da değinen Minerd, FED başkanı Jerome Powell‘ın iddialarına karşı çıkarak ABD’nin bir resesyon süreci içerisinde bulunmadığını söylemenin zor olacağını ifade etti. Minerd, geçtiğimiz aylarda ettiğı başka bir olabilitede 8.000 abd parası seviyesinin Bitcoin’in “nihai dip noktası” haline gelebileceğini belirtmişti.