Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore, Do Kwon’un tutuklanması için Interpol ile iş birliğine gidiyor


Güney Kore’de bir mahkeme, kısa bir süre önce Terra LUNA’nın geliştiricisi Terraform Labs kripto para ekosisteminin kurucusu olan Do Kwon için sermaye piyasası kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı. Savcılık tarafından yzamanınlanan konuşma, tutuklama emrinin Seul’deki bir mahkeme tarafından çıkarıldığına işaret etmişti. Söz meselesu tutuklama emrinde, Do Kwon dışında 5 kişinin daha adı verilmişti.  

Bu gelişmeden kısa bir süre devamında ise Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da Kwon’un pasaportunu iptal etmeye yönelik çalışmalar yapmaya start verdı. Güncel olarak Kwon’un Singapur’da olduğuna inanılıyordu. Fakat Singapur’un Güney Kore’nin ikili iade anlaşmaları listesinde konum almadığı kaydedildi. Bununla birlikte, yetkililerin Kwon’u tutuklamak için Interpol ile iş birliği yapmzamanı planladığı iddia edildi. Kwon’un Interpol’ün kırmızı bülten listesine eklenmesi durumunda uluslararası sınırlarda tutuklanabileceği için Singapur dışına seyahat ederken ciddi zorluklarla karşı karşıya kalabileceği olabilite edildi.  

Terra LUNA, kripto piyasasından 40 milyar abd parasıın silinmesine neden olmuştu

Diğer yandan; Do Kwon tarafından piyasaya sürülen Terra Luna, start verngıçta büyük bir ivme kazansa da yalnızca birkaç gün içerisinde neredeyse sıfıra inmişti. Bu durum, kripto para piyasasından 40 milyar abd parasıın üzerinde paranın silinmesine yol açmıştı. Bunun üzerine; Do Kwon ve Terraform Labs, Güney Kore ve ABD’de pek çok davaya mesele olmuştu. Kwon buna ek; vergi dolandırıcılığı, yatırımcıları yanıltma, haraç toplama ve saadet zinciri yürütme suçlarından da yargılanıyordu.    

Kwon buna ek, yakın zamanda BNB Chain’de piyasaya sürülen “JailKwon” isimli yeni bir ‘meme coin’e de mesele olmuştu. “JKWON” olarak işlem gören dijital varlığın, Do Kwon’un hapse gönderilmesini mümkün kılmzamanı hedeflediği ifade edilmişti.