Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore düzenleyicileri kripto düzenlemelerini sıkılaştırıyor


Güney Kore düzenleyicileri, geçtiğimiz İlkbahar’da Terra’da meydana gelen çöküşün ardından, dijital varlıklar meselesunda yatırımcıları korumak amacıyla sektördeki haksız alım satım eylemleri için uyguladırımları sertleştirerek düzenlemeyi sıkılaştırmzamanı planlıyor. 

Yerel basına göre, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Millet Meclisi finansal düzenleyicilerin kripto para borsalarını denetlerken açıklanmamış bilgileri, fiyat manipülasyonlarını ve dolandırıcılıkları takip etmelerine ve cezalandırmalarına imkân sağlayacak mevzuatı çıkarmak için çalışıyor. 

Söz meselesu mevzuat, Millet Meclisi’nde dolaşan kripto ve dijital varlıklarla ilgili halihazırda 14 farklı tasarı ve yapım aşamasında olan iddialı ve kapsamlı Dijital Varlık Temel Yasası mevcutken, 2023 yılından işe koyulyarak daha fazla yatırımcıyı korumzamanı garanti ediyor. 

Millet Meclisi’nden isimsiz bir sözcü basına şu duyurularda bulundu: 

“ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) birden fazla yetkiye sahip olduğundan, sanal varlıklarda haksız alım satım işlemleri ayrı bir mevzuata tabii tutulmaksızın cezalandırmak mümkündür, yine de Güney Kore’de kriptolara ilişkin mevzuata kesinlikle ihtiyaç duyuluyor.” 

Düzenleyiciler, her ne görecek şekilde haksız ticaret işlemleri yüzünden belirli uyguladırımlar meselesunda detay vermiş olmasa da denetim ve uyguladırımların geleneksel finans endardrisine benzer bir düzeyde senkronize olacak şekilde tasarlanması bekleniyor. 

Güney Kore yetkilileri geçtiğimiz eylül zamanında Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon için tutuklama emri çıkarmıştı. Daha devamındasında ise Interpol, Kwon için dünya çapında kırmızı bülten yzamanınladı ve kolluk güçlülerinin onu bulması ve tutuklaması talebinde bulunmuştu. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ise, 6 Ekim güninde Do Kwon’un pasaportuna el konmasını emretmişti. 

Son olarak Finansal Hizmetler Komisyonu ekim zamanının en yeniunda dijital varlıkları kullanarak kara para aklama faaliyetlerini engellemek için 70 bin abd parası değerinde 100 milyon wonun üzerindeki varlıklara sahip kripto balinalarını mercek altına alacağını açıklamıştı.