Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore kripto balinalarını takip edecek


Güney Kore’nin finansal düzenleyicisi Mali Hizmetler Komisyonu (FSC), dijital varlıklarla para aklanmasını önlemek için 100 milyon Kore wonundan (70 bin birim) fazla varlığa sahip kripto balinalarını izleyecek.

FSC, sanal varlık ve stablecoin’lerin oranı ne görecek şekilde zirvese, para aklama riskinin de o görecek şekilde zirve olduğunu söyledi. Dolzamanısıyla FSC, yeni para aklamzamanı önleme yönergeleri kapsamında önemli miktar dijital varlık ve stablecoin sahibi kripto balinalarının takibine özellikle odaklanılması gerektiğini düşünüyor.

FSC tarafından yzamanınlanan belgede, para aklama faaliyetlerinde stablecoin kullanımına dikkat çekildi ve özellikle de halk tarafından yaygın olarak kullanılan stablecoin’lerin suç aracı olarak kullanılmasının daha olası olduğu belirtildi. Raporda şöyle aktarıldı:

“Bağımsız olarak listelenen sanal varlıkların durumunda diğer sanal varlık sağlzamanıcılarının kriterlerinin karşılanmaması mümkün. Yüksek oranda sanal varlıkların kullanıldığı sanal varlık sağlzamanıcılarında para aklama riskinin de zirve olduğunu söylemek mümkün.”

Kripto balinalarını ve faaliyetlerini izlemenin haricinde, zirve değerde yatırma işlemi yapan bireysel kişisiların takip edilmesi de destekleniyor. Yüklü kripto işlemi yapan müşterilerin birikimlerindeki değişikliklerin her çeyrekte incelenmesi gerektiği belirtiliyor.

“Yüklü miktarda sanal varlık sahibi olan müşteriler zirve para aklama riski taşıyor.”

Güney Kore, özellikle de Terra skandalının ardından sıkı kripto politikaları uygulamasıyla biliniyor. Finansal düzenleyiciler, yatırımcı koruması sağlamak ve kripto yasasını 2024’e görecek şekilde geçirmek için çalışmaları hızlandırdı.