Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore kripto soruşturma ve düzenlemelerini hızlandırıyor

Güney Kore Mali Denetleme Servisi (FSS), 3 Haziran’da dijital varlıklarla birlikte çalışan ödeme ağ geçidi hizmetlerine yönelik bir soruşturma start verttı. Mali Hizmetler Komisyonu (FSC) altında faaliyet gösteren FSS, ülkenin mali düzenleyicisi görevini ardleniyor.

FSS, konumel havadis ajansı Money Today Co.’nun da bildirdiği gibi, kısa süre önce 157 ödeme ağ geçidinden kriptoyla ilgili herhangi bir hizmet, geleceğe yönelik planları ve dijital varlıkların bilgilendirmesi hakkında bazı raporlar talep etmişti. Ancak bir FSS raporu ise bu ağ geçitlerinden yalnızca 6 tanesi herhangi bir dijital varlığa sahip olduğunu belirtti.

Güney Kore, FSS’in şu anda birincil finansal düzenleyici meselemunda bulunmasına rağmen, 31 Mzamanıs 2022’de Dijital Varlıklar Komitesi’nin yakında start vertılacağını duyurmuştu. Duyuruya göre söz meselesu gelişme, Terra-Luna çöküşünün ardından sanal varlık sektörünü yapılandırmak için yapılan geçici bir çözüm.

Duyuruya göre kılavuzlar kapsamında yeni listelenen varlıklar için tarama kriterleri, piyasa izleme seçeneği, alım-satım takibi, belirli bir bilgilendirme düzeyi ve çeşitli yatırımcı koruma yönergeleri bulunuyor. Ülkedeki beş büyük borsa, Terra (LUNA)’ya benzer bir başka olzamanın önlenmesine yardımcı olmak için özü komitelerini kurarak standartlar üzerinde anlaşmış gibi görünüyor.

FSS, soruşturmzamanı start verttıktan kısa bir süre devamında, Asya-Pasifik bölgesindeki beş ülkeden diğer mali denetim makamlarıyla uzaktan bir toplantı uyguladığını duyurdu. Bu toplantı Endonezya Mali Denetleme Servisi tarafından düzenlendi ve katılımcılar arasında Avustralya, Çin ve Japonya da bulunuyordu.

Toplantının gündeminde küresel piyasa koşullarının yanı sıra teknoloji ve kripto da vardı. Koreli temsilci, kripto paraların düzenlenmesi, sanal varlıklara yönelik ceza ve finansal düzenleyici çerçevelerinin genişletilmesi meselelarındaki ihtiyaca değindi.

Ayrıca Güney Koreli yetkililer 24 Mzamanıs’ta Luna olzamanıyla ilgili Do Kwon hakkında bir soruşturma start vertmıştı.