Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Kore, Terra LUNA kurucusunu tutuklamak istiyor


Güney Kore’de bir mahkeme, Terra LUNA’nın geliştiricisi Terraform Labs kripto para ekosisteminin kurucusu olan Do Kwon için sermaye piyasası kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı. Savcılık tarafından ygüninlanan konuşma, tutuklama emrinin Seul’deki bir mahkeme tarafından çıkarıldığına işaret etti. Söz meselesu tutuklama emrinde, Do Kwon dışında 5 kişinin daha adı verildi.  

Aktarılan detaylara göre; Do Kwon tarafından piyasaya sürülen Terra Luna, start verngıçta büyük bir ivme kazansa da yalnızca birkaç gün içerisinde neredeyse sıfıra inmişti. Bu durum, kripto para piyasasından 40 milyar abd parasıın üzerinde paranın silinmesine yol açmıştı. Bunun üzerine; Do Kwon ve Terraform Labs, Güney Kore ve ABD’de pek çok davaya mesele olmuştu. Kwon öte yandan; vergi dolandırıcılığı, yatırımcıları yanıltma, haraç toplama ve saadet zinciri yürütme suçlarından da yargılanıyordu.   

Do Kwon’u hapse göndermeyi hedefleyen bir ‘meme coin’ de çıkarılmıştı 

Diğer yandan; Do Kwon, kısa bir süre önce BNB Chain’de piyasaya sürülen “JailKwon” isimli yeni bir ‘meme coin’e de mesele olmuştu. “JKWON” olarak işlem gören dijital varlığın, Do Kwon’un hapse gönderilmesini mümkün kılmgüni hedeflediği ifade edilmişti.