Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Koreli yetkililer Terra çalışanlarını mahkemeye çağırdı

Güney Kore hükümeti, Terra ağı ve ağın kripto paraları olan Luna Classic (LUNC) -eski adıyla Terra (LUNA)- ve TerraUSD’nin (UST) ardındaki şirket Terraform Labs’i soruşturmaya devam ediyor.

Güney Koresli yetkililer, konumel havadis ajansı JTBC’nin havadisine göre UST ve LUNC’nin çöküşüne dair yürütülen büyük çaplı soruşturma kapsamında hepsi Terraform Labs çalışanlarını mahkemeye çağırdı.

Habere göre, soruşturmzamanı Seul Güney Bölge Savcılığı’nın mali suçlar ekibi ve güvenlik suçları ekibi ortak yürütüyor. Yetkililer kasıtlı fiyat manipülasyonu işaretleri ve tokenlerin gerekli listeleme prosedürlerinden geçip geçmediğini araştırıyor.

Soruşturmacılar, stablecoin UST’nin sabit bir teminat veya kâr modeline endeksli olmaması sebebiyle, Terra’nın en başta token mekanizmasının hatalı olduğunu iddia ediyor. Yetkililer, “Bir noktada çökmesinden başka yol yoktu, çünkü faiz ödemelerini ve değer dalgalanmalarını ktopladıramaz,” diye belirtti.

Terra yatırımcıları, Terraform Labs CEO’su Do Kwon ve Kurucu Ortağı Shin Hyun-seun’a mzamanıs ortasında toplu dava açmış ve kişisi hesapları, pazarlama materyalleri ve UST ile ilişkili iletişim kzamanıtlarını talep etmişti. Yatırımcılar, UST’nin birima endeksini kaybetmesi ve LUNC’nin yüzde 99 çakılmasının ardından iddiaya göre 44 milyon birim kaybetti.

Terraform Labs, 28 Mzamanıs’ta Terra’nın yeni zinciri Terra 2.0’ı işe koyulttı. Yeni zincir, çöken Terra ekosistemini yeniden canlandırmzamanı amaçlıyor.