Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güzel sanatlar müzesi milyon avroluk sanat eserlerini tokenleştiriyor

Blockchain dijitalleştirme hizmet sağlayıcısı Tokeny’ye göre pazartesi günü, Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (KMSKA), Belçikalı ressam James Ensor’un (1860–1949) tablosu “Carnaval de Binche” ile başlamak üzere sanat eserlerini tokenleştiren ilk Avrupa müzesi oldu. Yatırımcılar, 150 avrodan başlayan tutarlarda, kısmi mülkiyet elde edebilecek. KMSKA, Tokeny ve blockchain sanat eserleri Rubey ortaklığında gerçekleşen hizmet, ERC-3643 standardında ve Polygon (MATIC) blockchain üzerinde çalışıyor.

Aktarıldığına göre kurulan iş birliğinin amacı, yatırım yapmaya yönelik engelleri azaltmak ve bireysel yatırımcıların, sadece varlıklı kişilerin erişebildiği pahalı sanat eserlerine ortak olma hakkı sağlamak. Yenilikçi bir bağış toplama yöntemi olan Art Security Token Arzı yoluyla bireyler sanat eseri satın alabilir ve KMSKA tarafından uzun vadeli kredi alabilir.

Benzersiz tokenlerin aksine işleme konan Art Security Tokenler, borçlanma araçlarıyla destekleniyor. Bu nedenle Rubey, menkul kıymete dönüştürülmüş tokenleri düzenlemelere uyumlu şekilde dağıtmak ve yönetmek için Tokeny’nin tokenleştirme API çözümlerini kullanıyor. Bu gelişmeyle ilgili olarak Tokeny CEO’su Luc Falempin şunları söyledi:

Ortaklarımız KMSKA ve Rubey ile aynı vizyonu paylaşıyoruz. Menkul kıymet tokenleri sayesinde küçük yatırımcılar da halihazırda mevcut değeri olan sanat eserlerine yatırım yapmalarına ve ortak olmalarına izin vererek sanat sektörü üzerinde pozitif etkisi olacak.

Bu arada, KMSKA Başkanı Luk Lemmens ise şunları ekledi:

KMSKA zaten dünyanın en büyük Ensor koleksiyonuna sahipti. Carnaval de Binche’nin eklenmesi müzemizi mükemmellik merkezi olarak uluslararası arenada daha fazla yer edinmesini sağlıyor.