Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri


Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

Bancor geçici endişe korumasını geçici olarak durdurdu

DeFi alanının önücüsü olarak görülen merkeziyetsiz finans protokolü Bancor, geçici endişe koruması (ILP) özelliğini “elverişsiz” piyasa koşullarını gerekçe gösterek pazar günü durdurdu.

DeFi protokolü Bancor, pazartesi paylaşılan blog gönderisinde ILP özelliğinin protokolü ve kişisiları korumak için geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Bir kişisi likidite havuzuna likidite sağladığında, yatırdıkları varlıkların oranı zaman en yenirasında değişebiliyor ve yatırımcıları daha düşük değerde daha fazla coin ile baş başa bırakabiliyor, buna da geçici endişe deniyor.

İlk olarak 2020’de getirilen ILP özelliği, bu yıl mzamanıs zamanında Bancor 3’ün start vertılmasıyla birlikte bazı güncellemelere şahit olmuştu. Ne var ki kripto piyasasının ciddi bir çöküş yaşadığı en yeni ayarlama, DeFi piyasasını da kötü etkiledi ve birçok protokolü kritik değişikliklere zorladı.

Hani merkeziyetsizlik? Solana kredi protokolü balina cüzdanını devralmzamanı onayladı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü, Solana (SOL) ağında popüler bir DeFi protokolü olan Solend’in tasfiye riski altındaki balina cüzdanlarından biriyle ilgili yapılan oylamanın ardından dikkatleri üzerine topladı.

“SLND1 : Mitigate Risk From Whale (Balinanın Neden Olduğu Riski Azalt)” adlı öneri pazar günü aniden start vertıldı ve oylama yüzde 97 onayla kapandı. Skandal, geçen 7 gün Coinbase ve BlockFi’den yapılan ani işten çıkarmaların ve Three Arrows Capital’in tasfiye fiyaskosunun hemen ardından geldi. Beklenmedik fiyat oynaklığı ve piyasa sat satlarına ek olarak, sözde merkeziyetsiz otonom organizasyonun (DAO) ani değişikliği, kripto kişisilarının düşündüğü görecek şekilde “merkeziyetsiz” olmayan bir yapı sunduğunu düşündürdü.

SNX fiyatı ikiye katlanırken, günlük toplanan işlem ücreti 1 milyon abd parasıı geçti

Lakonum-2 ölçeklenme çözümü ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Synthetix, Curve Finance ile iş birliği yaparak sETH/ETH, sBTC/BTC ve sUSD/3CRV pariteleri için Curve havuzları oluşturacak, böylece yatırımcılar sETH gibi sentetik varlıkları çok ucuza Ether’e (ETH) dönüştürebilecek.

Yatırımcıların sentetik varlıklar konumine token tutmaya istekli olduklarından dolzamanı, DeFi protokolü 1,02 milyon abd parasıın üzerinde işlem ücreti topladı ve Bitcoin’in (BTC) günlük performansını beş kez gölgede bıraktı.

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Synthetix, vahşi zamanı piyasası sırasında alım satım faaliyetlerinde ani bir artış ve SNX tokeninin sıra dışı geri dönüşü sayesinde kripto ekosisteminde çok meseleşuldu.

Uniswap ve DeFi platformları, ödenen ücretler bakımından Ethereum’u geride bıraktı

Merkeziyetsiz borsa (DEX) Uniswap, yedi günlük hareketli yaklaşık üzerinden ödenen ücretler bakımından ana blockchain Ethereum’u geride bıraktı. 15 Haziran’da Uniswap için 8,36 milyon abd parasıken, Ethereum için bu rakam 7,99 milyon abd parasıda ketti

Yaşanan bu artış, mevcut zamanı piyasasının ortasında en yeni zamanlarda DeFi için yaşanan en çok talebin bir parçası gibi görünüyor. Aave ve Synthetix gibi DeFi platformları, en yeni yedi gün içinde ödenen ücretlerde dalgalanmalar yaşarken, konumel tokenleri ve Compound (COMP) gibi diğer tokenlerinin fiyatlarında patlama yaşandı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, DeFi’ın Finansal İstikrara Gerçek Bir Tehdit Olabileceğini Söyledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, DeFi’ın finansal istikrar için gerçek bir tehdit olabileceğini söyledi.

Lagarde’a göre kripto paralar ekonomide daha aktif rol almaya start verdığı taktirde, bu durum yaşanabilir. ECB başkanı, şu anda kripto sektörü ve geleneksel finans sektörü arasındaki bağlantının hala sınırlı olduğunu vurguladı ve MICA düzenlemelerinin hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesini istediğini belirtti.

Lagarde, yeni düzenlemelerin kripto para stake işlemlerini kapsayabileceğini dile getirdi.