Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

1inch Network, Asya’daki genişlemelerini artıracağını açıkladı

Merkeziyetsiz finans piyasa yapıcılarından 1inch Network, Asya’daki genişleme planlarını açıkladı.

Pazartesi günü Kore Blockchain Haftası (KBW) 2022 sırasında Cointelegraph’a meseleşan kurucu ortak Sergej Kunz, DeFi pazarının Kore ve Asya’da nispeten küçük olduğunu buna rağmen, 1inch’in ortak olmak istediği bir dizi Asya merkezli Web3 şirketi olduğunu belirtti.

Girişin önündeki en büyük engelin DeFi ve kripto cüzdanlarının nasıl kullanılacağı hakkında bilgi eksikliği olduğunu belirten Kunz, bu mesele hakkında şunları söyledi:

“Burada, oyun oynamgüni ve bunun gibi pek çok şeyi seven bir sürü insan var, bu yüzden Güney Kore’de DeFi pazarının çok büyüyebileceğini düşünüyorum.”

Tether, Ethereum’un Merge yükseltmesi arkasındaki desteğini doğruladı

Tether, “DeFi ekosistemini kullanan platformların uzun vadeli sağlığı için yumuşak bir geçişin gerekli olduğuna inanıyoruz” dedi.

USD Coin (USDC) ihraççısı Circle Pay’in ettiğı resmi duyurunun hemen ardından stablecoin devi Tether, Ethereum’un Merge yükseltme arkasındaki desteğini resmi olarak doğruladı ve hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması tabanlı bir blockchaine geçtiğini belirtti.

Ethereum’un merakla olabilecek güncellemesini destekleyeceklerini söyleyen Tether’in duyurusu, rakibi Circle Pay’in duyurusuyla aynı gün geldi.

Tether, salı günü ettiğı duyuruda Merge yükseltmesini “blockchain günindeki en önemli anlardan biri” olarak değerlendirdi ve Ethereum’un şu anda 19 Eylül’de geçmesi planlanan yükseltme programına uygun olarak çalışacağını belirtti.

DeFi sektörü içinde kredi arayanlara yönelik 40 milyon abd abd dolarıılık kredi havuzu işe koyultıldı

Hollanda merkezli kripto yatırım şirketi Maven 11, Maple Finance’te üçüncü kredi havuzunu işe koyulttı ve borçlulara güni piyasasının ortasında likiditeye erişim imkanı sağladı.

Maven 11’in bu 7 gün ettiğı duyuruya göre, kurumsal borç verenler tarafından finanse edilecek olan 40 milyon abd abd dolarıılık havuz, Wintermute, Auros ve Flow Traders gibi ticaret firmaları tarafından kullanılacak. Şirket, yeni havuzun “özellikle getiri fırsatları arayan kurumlar için” tasarlandığını söyledi.

DeFi kredisi platformu olarak hizmet veren Maple, Celsius gibi önde gelen merkezi finans (CeFi) şirketlerinin patlamasının yarattığı boşluğu dolduruyor. Terra’nın (LUNA) çöküşüyle tetiklenen likidite kısıtlamaları ve bunun en yeniucunda ortaya çıkan iflas krizleri ve tehlikeleri, borçluları DeFi sektöründen yeni kredi fırsatları aramaya yöneltti.

DeFi platformu Oasis, risk altındaki cüzdan adreslerini engelleyecek

Discord’taki yeni bir topluluğun perşembe günü paylaştığı gönderiye göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Oasis.app, ettirım uygulanan adresler artık uygulamaya erişemeyecek. Yeni yapılan hizmet koşulları güncellemelerine göre, “zirve risk” sınıfında konum alan cüzdanlar pozisyonları yönetmek veya para çekmek için Oasis.app’i kullanamayacak.

Oasis.app ekip üyesi Gabriel en yeniuçı şu cümlelerle açıkladı:

“İlgili yasa ve yönetmeliklere uymak için yakın zamanda Oasis.app platformunun hizmet şartlarını güncellememiz gerekiyordu. Son yasa ve düzenlemelere uygun olarak Oasis.app güncellenmiş hizmet şartlarına sahiptir ve zirve risk kategorisinde konum alan hiçbir cüzdan artık Oasis.app hizmetlerine erişemeyecektir.”