Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

İsviçreli varlık yöneticisi, dijital varlık sektörünün potansiyeline dikkat topladı

İsviçreli varlık yönetimi firması Julius Baer, en çok varlıklı müşterileri için kripto para birimlerine ve merkeziyetsiz finansa (DeFi) geçiş yapmzamani planlıyor.

Firmanın CEO’su Philippp Rickenbacher, şirketin gelecek 3 yıllık strateji planını açıklarken kripto paralara yapılacak geçişi doğruladı.

Rickenbacher, kripto para birimleri ve DeFi’nin, şu anda kullandığımız çeşitli temel hizmetleri ve interneti doğuran Dot-Com balonu ile aynı potansiyele sahip olduğunu belirterek iki sektör arasındaki paralelliğe dikkat topladı ve kripto para piyasalarındaki yaşanan en yeni düşüşün, firmanın müşterileri için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu belirtti.

Chainalysis farklı zincirlerdeki işlemleri takip etmek için araç geliştirdi

Blockchain veri şirketi Chainalysis, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri ve çeşitli zincirlerdeki işlemleri takip etmek için yeni bir araç piyasaya sürdü.

Chainalysis, 18 Mzamanis’ta Storyline yazılımının beta sürümünü işe koyulttı. “Web3 konumli blockchain veri aracı” olarak tanıtılan Storyline, NFT ve DeFi platformlarına odaklanarak akıllı sözleşme işlemlerini takip etmeyi amaçlıyor.

Chainalysis, kripto para suç trendleri ve diğer analitik meselelarda blockchain verii ve yıllık raporlar sunuyor. Şirket, en yeni dönemlerde kripto ekosisteminin önemli alanları haline gelen DeFi ve NFT sektörlerinin küresel kripto işlemlerinin yarısından fazlasından sorumlu olduğunu açıklamıştı.

Polygon, Orbs ve DeFi.org ile ortaklık kurdu

Merkeziyetsiz finans alanında yapılacak yeni geliştirme için Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon, DeFi hızlandırıcı platformu DeFi.org aracılığıyla DeFi oluşturucularını destekleyen bir program işe koyultmak için L3 (katman-3) projesi Orbs ile ortaklık kurdu.

Yapılan duyuruda Polygon ve DeFi.org, bu program çerçevesinde seçilecek olan projelere finansman fırsatları, mentorluk ve pazar pzamani sağlayacaklarını belirtti. DeFi.org hızlandırıcı turuna katılanların Polygon üzerine inşa olma zorunluluğu bulunuyor.

Polygon, Ethereum’u ölçeklendirmeye odaklandığından, Orbs, altyapısını kullanarak akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi gibi faydalar sağlayabileceğini iddia ediyor. Bu şekilde hızlandırıcı program, Polygon’un katman-2 çözümlerini ve Orbs’un katman-3 altyapısını içeren projeler geliştirmeye odaklanacak. Bu hızlandırıcı program, yukarıda bahsedilen faydaların yanı sıra, gelecek vaat eden projelere ve DeFi.org web sitesinin de dahil olduğu çeşitli platformlara bir likidite desteği sağlayacak.

Alman BaFin yetkilisi AB çapında ‘yenilikçi’ DeFi düzenlemesi çağrısında bulundu

Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin)’nun yönetici direktörü Birgit Rodolphe, Avrupa Birliği (AB) genelinde merkeziyetsiz finans (DeFi) alanının yenilikçi ve tek tip düzenlenmesi çağrısında bulundu.

BaFin, Almanya’nın bankaları, sigorta ve kripto para şirketleri de dahil olmak üzere finans kuruluşlarını düzenlemekten sorumlu mali düzenleyici kurumudur. BaFin, Almanya’da kripto para birimi hizmetleri sunmak isteyen firmalar için “kripto saklama lisansları” iznini düzenleyen kurumdur.

BaFin’in web sitesinde konum alan bir makalede Rodolphe, düzenlenmemiş DeFi alanının tüketicilere yönelik riskleri meselesunda dikkat ve AB üye ülkelerinde standartlaştırılmış düzenleyici hususlar için çağrıda bulundu.

Coinbase, Web3 Mobil DApp ve DeFi Tarzamanicısını Tanıttı

Amerika’nın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, seçilen bazı kişisilarına yeni uygulamalarını tanıttı. Seçilen kişisilar için Web3 alanına getirdiği yeni ürünlerden kripto para cüzdanı ve DeFi tarzamanicısını test etmelerini istedi.

Uygulama ile kişisilar, Uniswap ve OpenSea gibi Ethereum blok zincirinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalara (DApp’ler) erişebilecek.

Coinbase’in ürün yönetimi direktörü Rishi Dean, 17 Mzamanis 2022 zamaninde uyguladığı duyuruya göre seçilen kişisilar, NFT platformlarında ve merkeziyetsiz borsalarda (DEX) işlem yapıp merkeziyetsiz finans (DeFi) kredi protokolleri ile etkileşim kurabilecek. Coinbase, çıkaracağı yeni mobil tarzamanicısı ile kişisiların dApp’lere daha hızlı ve kolay şekilde erişmesini sağlayacak. Bununla birlikte Coinbase, merkeziyetsiz uygulamaların benimsenmesini artırmak için yeni bir kripto para cüzdanı da çıkaracak.