Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 18.000 – 22.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 5 Eylül Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 19.800 bin abd parası seviyesiyle giriş yapan BTC, bir süre bu seviyelerde gezindikten devamında 18 bin abd parası seviyelerini düştü. Ardından 9 Eylül’de epeydir olabilecek kısa sıkışmasının gerçekleşmesiyle birlikte 21.000 abd parasıı geçen Bitcoin, 7 günnın en yeniuna görecek şekilde bu seviyesini korumaya devam etti. Hafta içini yaklaşık 21.200 abd parası seviyesiyle en yenilanan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21.617 abd parasıdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,05 milyar abd parası, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 39,1 olarak hesaplandı.

Haftzamanı yaklaşık 1.500 abd parası ile 1.800 abd parası seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 20,5.

İşte 5 Eylül Pazartesi ile 11 Eylül Pazar zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Güney Kore’nin YouTube kanalı hack’lendi, Elon Musk’ın kripto videoları yzamanımlandı

Güney Kore hükümetine ait YouTube kanalı, iddiaya göre hack’lenip “SpaceX Invest” olarak yeniden adlandırıldıktan devamında, Elon Musk’ın kripto paraları tartıştığı sahte videolar yzamanımladı.

Güney Kore hükümetinin YouTube kanalı, 3 Ağustos’ta bir anlığına ele geçirildi ve ismi değiştirildikten devamında Musk’ın kriptoyla ilişkili videoları canlı yzamanımlamaya işe koyuldı. Yerel havadis ajansı Yonhap Haber Ajansı’na (YNA) göre hesap, dört saat devamında kurtarıldı.

LG, akıllı televizyonlarına NFT desteği ekliyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, NFT tutkunlarını sevindirecek yeni bir duyuru etti. Şirketin LED ve OLED televizyon modellerine NFT desteği ekleneceği duyuruldu. ABD’de yaşayan ve webOS 5.0 veya daha yeni nesil bir işletim sistemine sahip LG televizyona sahip olan kişisiların, artık cihazları üzerinden “LG Art Lab” isimli NFT platformuna erişim sağlayabileceği ifade edildi.

Netflix, kripto ile ilgili reklamları yasakladı

Dünyanın en popüler video akış platformlarından Netflix’in, kasım zamanında işe koyulması planlanan reklam içeren abonelik sisteminde kripto paralarla ilgili reklamları yasakladığı bildirildi.

Avustralya’nın konumel gazetelerinden Sydney Morning Herald, pazartesi günü Netflix’in yeni abonelik sisteminde siyaset, kumar ve kripto para birimiyle ilgili hepsini kapsayan reklam kampanyalarının reddedileceği bildirildi. Ayrıca, çocuklara ürün satan ve ilaç tanıtımı yapan reklamlara yönelik kısıtlamaların da dikkate alınacağı belirtildi.

Avalanche ağında ‘Flash Loan’ settirısı: 370 bin abd parası ele geçirildi

Blokzincir siber güvenlik şirketi CertiK tarafından yapılan yeni bir duyuru, Avalanche ağında bir ‘Flash Loan’ settirısı gerçekleştiğine işaret etti. Siber settirı en yeniucunda, akıllı sözleşmeden ve birkaç likidite sağlzamanıcısından 370 bin abd parası değerinde USDC ele geçirildi. Aktarılan detaylara göre siber korsanlar, settirıyı Avalanche ağında konum alan bir akıllı sözleşmeden faydalanarak gerçekleştirdi.

Ethereum Merge yükseltmesine en çok ilgi duyan ülkeler açıklandı: Listede Türkiye de var!

CoinGecko, 13-16 Eylül zamanleri arasından gerçekleşmesi olabilecek Ethereum Merge yükseltmesine en çok ilgi duyan ülkeleri tespit ettiği yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma kapsamında küresel Google Trendler verileri incelendi.

Araştırma en yeniuçlarına göre; Singapur, Ethereum Merge yükseltmesiyle en çok ilgilenen ülke oldu. Ülkenin toplam arama puanının 377 olduğu kaydedildi. İsviçre ve Kanada ise toplam 286 arama puanıyla ikinci sıraya konumleşti. Listede İsviçre ve Kanada’yı sırasıyla; Almanya, ABD, Hollanda, Avustralya ve Türkiye takip etti. Türkiye’nin birçok ülkeyi geride bırakarak ard sıralara konumleşmesi dikkat koydu.

The Sandbox’ın Instagram hesabı hacklendi

Dünyanın en ünlü ‘metaverse’ ve oyun platformlarından The Sandbox’ın Instagram hesabı hacklendi. Yaşanan siber settirının ardından hesap devre dışı bırakıldı. Platform, resmi Twitter hesabı üzerinden ettiğı duyuruda “The Sandbox’ın Instagram hesabı geçici olarak devre dışı bırakıldı. The Sandbox ekibi, hesabı kurtarmak için hala aktif olarak çalışıyor,” ifadelerini kullandı. Hesabın takipçilerine bu süreç içerisinde şüpheli bağlantılara tıklamamaları tavsiye edildi.