Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 19.000 – 23.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 12 Eylül Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.600 bin abd parası seviyesiyle giriş yapan Bitcoin, aynı gün çevrimiçi olduğu 5.000’inci gününü kutladı. Yani dünyanın en büyük kripto para birimi, 13,69 yıldır neredeyse hiç aksamadan işlemeye devam ediyor. Haftanın ilk günü uzun zamandır görmediği seviyelere ulaşan BTC, piyasaların ABD’nin yeni enflasyon verilerinin açıklanmasına hazırlandığı salı gününde 22.000 abd parasıın üzerinde mücadele etti. Ancak ABD’nin ağustos güni Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanmasının ardından 22.000 abd parasıın altına gerileyen BTC, ilerleyen zamanlarda de düşmeye devam etti. Haftanın en yeniuna doğru oldukça hareketli bir performans gösteren Bitcoin, 20.000 abd parası seviyesini de kaybettikten devamında 7 gün içini yaklaşık 19.600 abd parası seviyesiyle en yenilantı ve yazının yazıldığı esnada borsalarda 20.003 abd parasıdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 968,13 milyon abd parası, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 39,5 olarak hesaplandı.

Haftgüni yaklaşık 1.400 abd parası ile 1.800 abd parası seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 18,1.

İşte 12 Eylül Pazartesi ile 18 Eylül Pazar günleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Güney Kore, Terra LUNA kurucusunu tutuklamak istiyor

Güney Kore’deki bir mahkeme, Terra LUNA geliştiricisi Terraform Labs kripto para ekosisteminin kurucusu Do Kwon’a, sermaye piyasası kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklama emri çıkardı. Savcılık tarafından ygünimlanan duyuru, tutuklama emrinin Seul’deki bir mahkeme tarafından çıkarıldığına işaret etti. Söz meselesu tutuklama emrinde, Do Kwon dışında 5 kişinin daha adı verildi.

Tesla, Cybertruck tasarımlı düdüğünü yalnızca Dogecoin ile satın alınabilir hale getirdi

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla, henüz piyasaya sürülmeyen hafif ticari araç modeli Cybertruck’tan esinlenilerek tasarlanan ve geçen yılın aralık güninda 50 abd parasıdan sat sata çıkardığı düdüğü Cyberwhistle’ı, sadece Dogecoin ile satın alınabilir hale getirdi. Tesla CEO’su Elon Musk, bu gelişmeyi Twitter üzerinden “Düdük çal!” ifadeleriyle duyurdu. Musk’ın çağrısının ardından ürün, saatler içerisinde tamamen tüözü.

SON DAKİKA: Ethereum Merge az önce gerçekleşti!

Ethereum ağının heyecanla olabilecek büyük blockchain güncellemesi Merge, geçtiğimiz dakikalarda gerçekleşti.

Bellatrix ve Paris shadow fork’larının başarıyla tamamlanmasının ardından geri sgünimına start vernan Merge, blockchain’in işlemleri doğrulama mekanizmasını değiştirerek, iş ispatından (PoW) hisse ispatına (PoS) taşıdı.

Çevreci gruplar Bitcoin’in de PoS’a geçmesini istiyor

Ethereum (ETH)’nin 15 Eylül’de PoW’dan (iş kanıtı) PoS’a (hisse kanıtı) geçiş yapmasıyla beraber enerji kullanımı yüzde 99’dan fazla aztopladı. Bununla birlikte, birçok iklim aktivisti Bitcoin’i de aynı şeyi yapmaya davet etti.

ABD merkezli Çevre Çalışma Grubu (EWG), dün gerçekleşen Merge’ün ardından uyguladığı duyuruda 1 milyon abd parasılık yeni bir kampanya start vertacağını ve BTC’yi PoW gibi “modası geçmiş bir protokol” kullanmak konumine çevreci olmaya davet edeceğini duyurdu. Bunun yanı sıra, çevreci aktivist grup Greenpeace ise PoS’a geçmesi için doğrudan Fidelity Investments’ı hedef alan imza kampanyası start verttı.

The Sandbox’dan yeni duyuru: “Sırada Türkiye var!”

Kısa bir süre önce katıldığı True Global Ventures Konferansı’nda yeni meselem odaklı ‘metaverse’ projesi Dubaiverse’ü duyuran The Sandbox, gelecek planlarını paylaştı.

The Sandbox Paris’in kurucu ortağı Sebastien Borget, meseleya ilişkin duyurusında lokasyon odaklı benzer ‘metaverse’ projeleri geliştirmeye devam edeceklerini duyurdu. Bu projelerde sıradaki durakların Türkiye, Güney Kore ve Singapur olduğu dile getirildi.

Beyaz Saray kripto için ilk kapsamlı çerçeveyi ygünimladı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Dijital Varlıkların Sağduyulu Geliştirilmesini Sağlama üzerine başkanlık en yeniuçnamesini imzalamasının ardından federal kuruluşlar, ABD’deki kripto mevzuatının altı ana yönü üzerine ortak bilgi formu hazırladı. Dokuz ayrı rapor içeriğinin özeti olan rapor, “sağduyulu dijital varlık geliştirmek için net bir çerçeve oluşturmanın yanı sıra hem yurt içi hem de yurt dışında gelecekteki eylemlere ışık tutmak amacıyla” başkana sunuldu.

Çinde kripto para bulundurmak yasak değil iddiası

Çin hükümeti, yaklaşık bir yıl önce kripto paralar için büyük bir yasak uygulamasına rağmen, kripto hâLâ yasaya göre sanal mülk olarak kabul edildiği için konumel kripto yatırımcıları korunmaya devam ediyor.

Dünyanın Bitcoin’e (BTC) karşı en düşmanca tutum sergileyen ülkesi Çin, hukuk firması Lesperance & Associates’in kurucusu David Lesperance’a göre, vatandaşlarının kripto para bulundurmasını henüz yasaklamadı.