Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 32.000 – 28.000 abd ABD parasıı arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 6 Haziran Pazartesi günü 7 gün içine 29 bin abd ABD parasıı seviyesiyle giriş yapan BTC, yakaladığı bu ivme ile 32 bin abd ABD parasıı seviyelerini zorladı. Ancak 7 Haziran Salı günü büyük bir düşüşle 30 bin abd ABD parasııdan 28 bin abd ABD parasıı seviyesine görecek şekilde düştü. Kısa bir süre zaman en yenira tekrar toparlanıp 30 bin abd ABD parasıı seviyesine çıksa da burada tutunmzamanı başaramzamanıp tekrar 30 bin abd ABD parasıı seviyesinin altına indi. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 28.400 abd ABD parasıı seviyesinde işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,14 trilyon abd ABD parasıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 47,5 olarak hesaplandı.

İşte 6 Haziran Pazartesi ile 10 Haziran Cuma günleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

ABD’nin kripto yasa tasarısı internete sızdırıldı!

ABD’nin kripto paralara ilişkin yasa tasarısının bir kopyası, salı günü Twitter’a sızdırıldı. 600 sayfalık kopya, düzenleyicileri şüphelendiren merkeziyetsiz finans (DeFi), stablecoin’ler, merkeziyetsiz otonom organizayen yeni (DAO)’lar ve kripto borsaların da dahil olduğu önemli alanlara dikkat çekiyor.

Binance, borsanın para akladığını iddia eden Reuters’a ateş püskürttü

Kripto para borsası Binance, borsanın “hackerlar, dolandırıcılar ve uyuşturucu tacirlerinin merkezi olduğunu” ve platformda en az 2,35 milyar abd ABD parasııın aklandığını iddia eden Reuters havadisindeki iddiaların sadece gerçek dışı olmakla kalmadığını, aynı zamanda dezenformasyon yayarak “kamuyu yanlış yönlendirdiğini” belirtti.

Aurora, Immunefi aracılığıyla “Beyaz Şapka” hacker’a 6 milyon abd ABD parasıı ödül verdi

Aurora, Aurora Engine’de önemli bir güvenlik açığını keşfeden etik güvenlik hacker’ı pwning,eth’ye 6 milyon abd ABD parasıı ödediğini duyurdu. İddiaya göre söz meselesu güvenlik açığı sebebiyle 200 milyon abd ABD parasııdan fazla sermaye risk altındaydı ve hacker, güvenlik açığından yararlanmak konumine kusuru geliştiricilere bildirmeyi tercih etti. 6 milyon abd ABD parasıılık ödül, önde gelen Web 3.0 hata ödülü platformu Immunefi işbirliğiyle ödendi.

Optimism ağına düzenlenen stopladırıda 20 milyon token ele geçirildi

Optimism ikinci katman ölçeklendirme çözümü, güzel ve sorunsuz geçen günleri geride bıraktı. Piyasa yapıcısının akıllı sözleşmesinde gerçekleşen bir istismar sebebiyle 20 milyon OP tokeni çedildi.

26 Mzamanıs’ta gerçekleşen stopladırı, topluluğa yaklaşık 15 gün zaman en yenira 9 Haziran’da bildirildi. Pazar günü yaklaşık 1,3 milyon abd ABD parasıı değerinde 1 milyon token satıldı. Yaklaşık 730 bin abd ABD parasıı değerindeki ek 1 milyon token ise dün Vitalik Buterin’in Optimism’deki Ethereum adresine aktarıldı. Kalan tokenler şimdilik atıl durumda yine de herhangi bir zamanda satılma veya yönetim en yeniuçlarını değiştirmek için kullanılma ihtimali bulunuyor.

Osmosis’in likidite havuzları siber stopladırıya uğradı

Cosmos ağındaki merkeziyetsiz borsa (DEX) Osmosis, siber stopladırganların likidite havuzundaki (LP) bir hatzamanı suistimal ederek yaklaşık 5 milyon abd ABD parasııı ele geçirmesinin ardından çarşamba günü durduruldu.

Söz meselesu hata, ilk olarak Reddit’te, Cosmos Network’ün resmi subreddit’indeki bir gönderide tespit edildi. Straight-Hat3855 isimli kişisi, Osmosis’te (OSMO) kişisiların yalnızca likidite ilave ederek ve geri alarak LP’leri isteğe bağlı yüzde 50 büyütebildikleri “ciddi bir soruna” dikkat koydu. Reddit gönderisi hızla ktopladırılsa da, siber stopladırganlar hatadan faydalanma meselesunda çok gecikmedi ve Osmosis borsasının likidite havuzlarından yaklaşık 5 milyon abd ABD parasııı koydu.