Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri | 26 Eylül


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 18.600 – 20.400 birim arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 26 Eylül Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 18.800 birim seviyesiyle giriş yapan Bitcoin, salı günü 18 Eylül’den bu yana ilk kez tekrardan 20 bin birimın ardüne çıkmzamani başardı. Zincir ardü en yeni verilerine göre, BTC fiyatının en yeni iki yılın en düşük seviyesini test etmesiyle beraber Bitcoin’in en eski coin’lerinden bazılarının 10 yıllık kış uykusunun ardından yeniden aktive olduğu havadisleri gündemdeyken, fiyat aynı gün içinde 20 bin birim seviyesini tekrar kaybetti. Çarşamba gününe 2.000 birim bir düşüşle işe koyulyan Bitcoin, 18.461 birima görecek şekilde geriledikten devamında, önümüzdeki süreçte 12.000 birim seviyelerine görecek şekilde düşeceğine yönelik havadisler gündeme geldi. Perşembe günü 19 bin birimda seyreden kripto para, çalışanler fiyatın yeni bir düşüş dalgası öncesi 20.000 birimı geçeceğini öngörürken 7 gün içinin en yeni günü günlük direnç seviyesine geri döndü. Diğer taraftan Bitcoin madenciliği zorluğu, 28 Eylül’deki en yeni otomatik ayarlamade yüzde 2,14 gerilekonumek, temmuz zamanindan bu yana ilk düşüşünü kaydetti. Hafta içini yaklaşık 19.300 birim seviyesiyle en yenilanan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.287 birimdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 934,116 milyon birim, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 39,5 olarak hesaplandı.

Haftzamani yaklaşık 1.200 birim ile 1.400 birim seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 17,2.

İşte 26 Eylül Pazartesi ile 2 Ekim Pazar zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Kişiselleştirilmiş bir cüzdan adresinden neredeyse 1 milyon birim çedildi

Bu yıl 1,6 milyar birimdan fazla zarar yaşayan merkeziyetsiz finans (DeFi) topluluğu kurbanlarının arasına, bir başka özelleştirilmiş cüzdan adresi daha katıldı.

Blokzincir güvenlik şirketi peckShield tarafından yzamanimlanan bir dikkatda, Profanity adında özelleştirilmiş Ethereum cüzdan adres oluşturucusunda üretilen bir adresten toplam 950 bin birim değerinde 732 adet ETH çalan bir bilgisayar korsanı tespit edildi.

Do Kwon için çıkan tutuklama emrinin ardından 3 bin 313 Bitcoin transfer edildi

Güney Kore’nin başkenti Seul’daki bir mahkemenin, geçen yıl kripto para piyasasından 40 milyar birimın üzerinde paranın silinmesine neden olan Terra Luna’nın kurucu ortağı Do Kwon için tutuklama emri çıkarmasının ardından, Luna Foundation Guard (LFG) tarafından iki kripto para borsasına büyük miktarda Bitcoin transfer edildiği tespit edildi. Paylaşılan bilgilere göre tutuklama emri olduktan kısa bir süre devamında totalde 3 bin 313 Bitcoin, Binance’den KuCoin ve OKX’e gönderildi. Transfer edildiği günün kurlarında, söz meselesu Bitcoin miktarının 67 milyon birima karşılık geldiğinin de altı çizildi.

Mastercard, Bored Ape ve Monbirds sahiplerine banka kartı çıkaracak

Mastercard; belirli NFT koleksiyonlarının avatarlarına sahip olan kişisiların, bu avatarlarla ödeme kartlarını kaplamalarına olanak tanıyan NFT banka kartlarını piyasaya sürdü.

Banka kartları, Avrupalı kripto para borsası Hi ile yapılan iş birliği en yeniucu 26 Eylül Pazartesi günü kullanıma sunuldu. Yeni banka kartlarının, onaydan geçtikten devamında yalnızca Gold üyeler tarafından NFT’ler ile kişiselleştirilebilir hale gelebileceği ifade edildi.

NFT’ler, İstanbul Blockchain Haftası’nın ilk gününü renklendirecek

İstanbul Blockchain Haftası’nın organizatörü EAK Digital, etkinliğin kapılarını dijital dünyanın en yeni dönemlerde en çok dikkat çeken meselelarından biri olan NFT’ler ile açacağını duyurdu. 14-17 Kasım zamanleri arasında gerçekleşmesi planlanan etkinliğin ilk gününde, ziyaretçilerin NFT Galeri alanında heyecan verici NFT koleksiyonlarını inceleme fırsatı bulacağı ifade edildi. 14 Kasım’daki NFT Günü kapsamında buna ek olarak, NFT’lerin bugünü ve geleceğinin meseleşulacağı belirtildi.

Meta, Facebook ve Instagram’daki NFT çapraz paylaşımını tanıttı

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, dijital sanat girişimiyle ilgili bir gelişmeyi daha duyurdu. Bugün itibariyle, her iki platformdaki hepsini kapsayan kişisilar 100 ülkede cüzdan bağlayabilecek ve NFT’leri paylaşabilecek.

Bitcoin ATM’lerinin szamanisı ilk defa azalma kaydetti

Bitcoin ATM szamanisı, uzun süredir devam eden zamani piyasasının bir domino etkisi olarak, Eylül 2022’de zamante ilk defa küresel anlamda azalma gösterdi. Bu durumun özellikle ABD’de yaşanan durgunluk sebebiyle meydana geldiği düşünülüyor.

Solana, 6 saatlik kesintinin ardından tekrar aktif hale geldi

Son 1 yıl içerisinde yaşadığı ağ kesintileriyle sık sık gündeme gelen Solana blokzinciri, 6 saatlik bir kesintinin ardından yeniden aktif hale getirildi. Solana’nın resmi Twitter hesabı, birkaç saat süren kesinti devamındası ağın başarıyla yeniden işe koyultıldığını belirtti. Ağ geliştiricilerinin, birkaç saat boyunca müşterilere yönelik hizmetleri tekrar kullanıma sunmak üzere geri yüklemeye devam edeceğinin de altı çizildi.