Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri | 27 Haziran


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 22.000 – 18.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 27 Haziran Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.300 birim seviyesiyle giriş yapan BTC, cuma gününe görecek şekilde bir düşüş trendi yakaladı. Haftanın ilk gününde 21.463 birim seviyesiyle 7 günlık zirveyi kaydeden BTC, 29 Haziran Çarşamba gününe görecek şekilde 20 bin birimın üzerinde ilerledikten devamında bu seviyeye tutunamzamanıp ilerleyen zamanlarda 18.743 birima görecek şekilde düştü. Cuma günü hafif bir toparlanma göstererek tekrardan 20 bin birim bandının üzerine çıkan BTC, bu seviyeyi yeniden kaybedip 7 gün içini yaklaşık 19.300 birimla en yenilantı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.221 birimdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 867,01 milyar birim, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 42,3 olarak hesaplandı.

Hafta içini yaklaşık 1.300 birim ile 1.000 birim seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 14,7.

İşte 27 Haziran Pazartesi ile 1 Temmuz Cuma günleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Kurumsal kripto ürünlerine yatırılan değerde güni düşüş

Dijital varlık yatırım ürünlerine yatırılan miktar, geçtiğimiz 7 gün 423 milyon birimlık azalma kaydetti. Düşüşün neredeyse tamamından ise Kanadalı kurumsal yatırımcılar sorumlu.

CoinShares’in paylaştığı “Haftalık Dijital Varlık Fon Akışı Raporu”na göre Kanadalı yatırımcılar, 20-24 Haziran günleri arasında dijital varlık ürünlerinden toplamda 487,5 milyon birim koydu.

Toplam yatırım düşüşünü hafifleten bir faktör ise diğer ülkelerden gelen 70 milyon birimlık yatırım oldu. ABD’li yatırımcıların, 41 milyon birimlık miktarla yatırma işlemlerinin yarısından fazlasından sorumlu olduğu görülüyor. Söz meselesu ürünlere ABD haricinde Alman yatırımcılar 11 milyon birim, İsviçreli yatırımcılar ise 10,4 milyon birimlık yatırım etti. Brezilyalılar ve Avustralyalılar da sırasıyla 1,6 milyon birim ve 1,4 milyon birimlık yatırımla değer düşüşünün hafiflemesine katkıda bulunanlar arasındaydı.

Kripto risk sermayesi şirketi 3AC’nin tasfiyesi istendi!

Zor bir süreçten geçen kripto para risk sermayesi şirketi Three Arrows Capital (3AC), şirketin tasfiye edileceği yönünde çıkan havadislerin ortasında çok daha fazla belirsizlik ile karşı karşıya bulunuyor.

İngiliz havadis ajansı Sky News’ün havadisine göre, Britanya Virjin Adaları’ndaki bir mahkeme, 27 Haziran’da Singapur merkezli 3AC’nin tasfiyesine hükmetti.

Haberde meseleyla ilişkili ismi açıklanmayan bir şahıs kaynak olarak gösteriliyor. Three Arrows Capital, Cointelegraph’ın gelişme hakkındaki yorum talebine yanıt vermedi.

Yine OpenSea yine veri sızıntısı

Dünyanın en büyük NFT pazar konumi OpenSea, e-posta bülteni ve kampanyaları yönetme platformu Customer.io’nun bir çalışanının, OpenSea müşterilerinin e-posta listesini dışarıdan birine sızdırdığının tespit edilmesinden devamında müşterilerine dikkatda bulundu.

Veri sızıntısı, pazar konumine platform veya bülten için e-posta bilgilerini paylaşan kişisiların hepsini kapsayanünü etkiledi. OpenSea, olzamanın ardından müşterilerine olası oltalama stopladırılarına karşı çeşitli tavsiyelerde bulundu.

NFT pazar konumi, salı günü ettiğı duyuruda emniyet güçleri yetkilileriyle iletişime geçtiklerini ve olaya yönelik soruşturma işe koyultıldığını açıkladı.

2022 zamanı piyasası 80 bin Bitcoin milyonerine mâl oldu

Kripto piyasasındaki ayarlama sebebiyle 80 binden fazla Bitcoin (BTC) yatırımcısı, milyoner statüsünü kaybetti. Diğer yandan 1 bütün BTC’ye sahip olanların szamanısı ise giderek artıyor.

BitInfoCharts, Bitcoin’in rekor fiyat seviyesi 69 bin birimı görmesinden yalnızca birkaç gün devamında, 12 Kasım’da, bakiyesinin değeri 1 milyon birimı aşan BTC adreslerinin szamanısının 108.886’yı bulduğunu aktarmıştı.

BTC’nin 20 bin birima tutunmakta zorlandığı şimdilere geldiğimizde ise, yalnızca 26.284 adresin bakiyesinin 1 milyon birimdan fazla değerde olduğunu görüyoruz. Bu durum, BTC milyoneri szamanısında dokuz ayda yüzde 75’ten fazla düşüş olduğu anlamına geliyor.

Harmony siber stopladırısının ardından da Kuzey Kore belirlendi

Kuzey Kore merkezli hack grubu Lazarus Group’un, Harmony protokolünü 100 milyon birim zarara uğratan siber stopladırının arkasındaki isim olduğu düşünülüyor.

Blockchain araştırma şirketi Elliptic’in yzamanımladığı yeni rapora göre, Harmony’nin Horizon köprüsünün ele geçirilme ve çalınan dijital varlıkların aklanma şekli, Lazarus Group’un diğer stopladırılarıyla oldukça benzerlik gösteriyor.