Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 28.000 – 20.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 13 Haziran Pazartesi günü 7 günya 27 bin birim seviyesiyle giriş onayladıktan devamında aynı gün içinde 25 bin birimın altına düşen BTC, ilerleyen zamanlarda de bir düşüş trendi yakaladı. 17 Haziran Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 20.500 birim seviyesinde işlem görerek 7 gün içini en yenilandırdıan BTC, 18 Haziran’da 20 bin birim seviyesini de kaybetti. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19,00 bin birim seviyesinde işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 840,42 milyar birim, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 43,3 olarak hesaplandı.

Ethereum (ETH) fiyatı ise 7 gün içini yaklaşık 1.500 birim ile 1.000 birim seviyeleri arasında geçirdikten devamında 18 Haziran Cumartesi günü 1.000 birim seviyesinin altına düştü.

İşte 13 Haziran Pazartesi ile 17 Haziran Cuma günleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Binance, Bitcoin çekimlerini geçici olarak durdurdu

Kara Pazartesi kripto piyasalarını kasıp kavurmaya devam ederken kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin çekimlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Binance adına sık sık gönderiler paylaşan CZ, şu açıklamgüni onayladı:

“Bu yalnızca Bitcoin ağını etkiliyor. Bitcoin’i BEP-20 gibi diğer ağlar üzerinden çekim işlemlerinizi hala gerçekleştirebilirsiniz.”

CZ, bir diğer gönderisinde ise hizmet kesintisinin olabilenden daha uzun sürebileceğini açıkladı.

Musk ve Saylor, Bitcoin ayarlamasi sebebiyle 1,5 milyar birim zarar etti

Halka açık şirketler arasında Bitcoin’e en çok yatırım yapan iki şirket,13 Haziran itibarıyla yatırımlarında neredeyse 2 milyar birim zarara uğradı.

Bitcointreasuries.net’e göre Microstrategy’e ait 130 bin, Tesla’ya ait 43 bin Bitcoin (BTC), birim cinsinden ciddi derecede değer kaybetti.

Microstrategy’ye görüldüğüğında Michael Saylor’ın 129.218 BTC için 3.965.863.658 birim harcadığı görülüyor. Bitcoin’in en yeni zamanlarda yaşadığı ani değer kaybı, şirketin daha önceden elde ettiği hepsi kârı silerek yatırımının değerinin 3.074.987.824 birima gerilemesine, yani 900 milyon birim zarara uğramasına yol açtı. Microstrategy hisseleri (MSTR’ler) de borsalar henüz açılmadan önce en yeni ayların en düşük seviyesini gördü.

Tesla’nın 2021 boğa piyasası sırasında 1,5 milyar birima satın topladığı 43.200 BTC’den ettiği 1 milyar birim kâr da uçtu gitti. Şirketin söz meselesu yatırımının değeri, mevcut durumda 1 milyar birimdan biraz fazla, yani ilk yatırımdan 500 milyon birim az bir miktara denk geliyor.

Binance, Bitcoin çekimlerini yeniden işe koyulttı

Büyük kripto borsası Binance, aşırı piyasa oynaklığının olduğu üç saatten daha fazla bir süre devamında Bitcoin çekimlerinin yeniden işe koyultıldığını duyurdu.

Binance, web sitesinde paylaştığı duyuruda borsanın, faaliyetin yeniden işe koyultılmasından devamında “önümüzdeki birkaç saat” içinde Bitcoin (BTC) ağından para çekme işlemlerini gerçekleştireceğini söylemişti. CEO Changpeng Zhao’nun Twitter’da hepsi kişisi fonlarının, Kullanıcılar İçin Güvenli Varlık Fonu (SAFU) olduğunu söylemesiyle birlikte platform, pazartesi günü onayladığı konuşmada BTC çekimlerini geçici olarak duraklattığını duyurmuştu.

Coinbase, çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkartıyor

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, salı günü resmi olarak onayladığı duyuruda piyasadaki çalkantılar ve ekonomik durgunluk sebebiyle Coinbase ekibini yüzde 18 küçültmek zorunda ktopladıklarını açıkladı.

Armstrong, “10 yılı aşkın süren ekonomik büyümenin ardından resesyona giriyoruz gibi görünüyor. Bu resesyon uzun sürebilir,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Armstrong, 2012’deki kuruluşlarından bu yana 4 büyük kripto kışı geçirdiklerini, şu anki ticaret gelirlerinin ise geçmiş durgun dönemlere kıyasla önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Bunlara ek olarak, Coinbase’in peren yeniel sgünisının 2021’in işe koyulrında 1.250 çalışana ulaşmasıyla firmanın çok hızlı büyüdüğünü vurguladı. CEO’ya göre, ekip en yeni 18 ayda dört kat büyüdü ve çalışan maliyetleri ise şu anki belirsiz piyasgüni etkin bir şekilde yönetmek için oldukça zirve.

Binance, Splyt ile ortaklık kurdu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Binance uygulamasına ödeme seçenekleri getirmek için süper uygulama etkinleştirici Splyt ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Splyt hizmetlerinin ödeme seçenekleri arasında kripto para da bulunuyor.

Bir Splyt sözcüsünün Cointelegraph’a onayladığı konuşmaya göre Binance kişisiları, bu entegrasyon sayesinde araç çağırma hizmetleriyle birlikte bisiklet paylaşımı, scooterlar, havaalanı transferleri, toplu taşıma ve hatta yemek teslimatı gibi günlük hizmetler için kripto ödeme seçeneğini kullanabilecek.

Elon Musk ve şirketleri Dogecoin sebebiyle davalık oldu

Milyarder Elon Musk ve şirketleri SpaceX ve Tesla Inc, Dogecoin’i (DOGE) de içeren “kripto saadet zincirine dahil olmaları” sebebiyle 258 milyar birimlık tazminat istemiyle dava ediliyor.

İstenilen tazminat, Dogecoin’in mevcut piyasa değeri 7,5 milyar birimın 34 katından fazlasına, yani 2021 ortalarında görülen rekor piyasa değeri 88,68 milyar birimın neredeyse üç katına denk geliyor.

New York Bölge Mahkemesi’nde Evan Spencer Law şirketinden bir avukat tarafından açılan toplu dava, Musk’ı “dünyanın en zengin kişisi ünvanını kullanarak Dogecoin Saadet Zinciri’ni kâr ve eğlence için işletmek ve manipüle etmek” ile suçluyor.