Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri | 30 Mzamanıs


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 33.000 – 29.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 30 Mzamanıs Pazartesi günü 7 günya 29 bin birim seviyesiyle giriş yapan BTC, ilerleyen zamanlarda en en yeni mzamanıs zamanının işe koyulrında kaydedilen 32 bin birim seviyesinin ardüne olduğı bir yükseliş trendi yakaladı. Ancak bu seviyelerde tutunamzamanıp tekrardan dip yönlü dalgalanmalar gösteren BTC, 3 Haziran Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 29.500 birim seviyesinde işlem görerek 7 gün içini en yenilandırdıtı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 29.77 bin birim seviyesinde işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,225 trilyon birim, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 46,2 olarak hesaplandı.

Ethereum (ETH) fiyatı ise haftzamanı yaklaşık 1.700 birim ile 2.000 birim seviyeleri arasında geçirdi.

İşte 30 Mzamanıs Pazartesi ile 3 Haziran Cuma zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Bitcoin Lightning Network kapasitesi 3.900 BTC’yi geçerek rekor kırdı!

Bitcoin (BTC), her ne görecek şekilde zamanı piyasasının etkisi altında olsa da ağın temelleri iyi performans göstermeye devam ediyor. Eşler arası ağın güven seviyesi artıyor, merkezden uzaklaşılıyor ve hız da giderek artıyor. Bu durum, Bitcoin Lightning Network (LN) için de geçerli.

Bitcoin Visuals verilerine göre Bitcoin Lightning Network kapasitesi, hepsi zamanların en en çok seviyesi olan 3915,776 BTC’ye ulaştı. Bu sayede BTC işlem hızları iyileşirken ikinci katman protokol üzerinden gerçekleşen ücretler ise dip çekiliyor.

Binance İtalyan düzenleyicilerden lisans etti

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, İtalya’da düzenleyicilerin onzamanını alarak ve kaybirimak Avrupa’daki varlığını güçlendiriyor. Binance’in alt kuruluşu, bir diğer ülke Fransa’da faaliyet gösterebilmek için de mzamanıs başında lisans almıştı.

Borsanın cuma günü paylaştığı resmi blog gönderisine göre şirket, Organismo Agenti e Mediatori (OAM) kuruluşuna Kripto Para Hizmet Sağlzamanıcısı olarak kaydoldu.

Luna’ya yatırım yapan yatırımcılar yüzde 70 zarar etti

Terra ekosisteminin 28 Mzamanıs’ta Terra 2.0 aracılığıyla yeniden işe koyultılmasından beri Terra (LUNA) fiyatı yaklaşık yüzde 70 geriledi.

Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon’un canlandırma planı çerçevesinde LUNA 2 olarak da adlandırılan yeni LUNA tokenleri, öncelikli olarak Luna Classic (LUNC), TerraUSD Classic (USTC) ve Anchor Protocol UST (aUST) sahibi olan kişisilara airdrop yoluyla gönderiliyor.

LUNA, CoinGecko’dan alınan verilere göre 28 Mzamanıs Cumartesi günü 18,87 birimlık fiyat açılışından bu yana yaklaşık yüzde 69 düştü ve yazının yazıldığı esnada ise 5,71 birimlık fiyat bandında seyrediyor.

İstanbul’da Web 3 ve NFT fırtınası koptu!

Benzersiz token (NFT) ve Web3 teknolojileri alanında öne çıkan isimler, İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte bir araya geldi.

30 Mzamanıs zamaninde Cointelegraph ile paylaşılan basın bildirisine göre, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen NFT Summit İstanbul, iki gün boyunca önde gelen teknoloji bilirkişiları, girişimcileri ve sanatçılarını buluşturdu. Etkinlikte 27 farklı ülkeden 947 katılımcı konum etti.

Binance Staking, Terra 2.0 airdrop’un ilk aşamasını tamamladı

Kripto para borsası Binance, salı günü onayladığı konuşmada Terra Luna Classic (LUNC), TerraUSD (USTC) ve AnchorUST (aUST) sahiplerine yeni Terra Luna (LUNA) tokeni airdrop’unun ilk aşamasını tamamladığını duyurdu.

Büyük kripto şirketleri çalışanlarını işten çıkarıyor

2018’deki büyük kripto zamanı piyasası sırasında sektördeki bazı firmalar, iş gücünü yüzde 60’a varan oranlara görecek şekilde azaltmıştı.

Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerinin kurduğu kripto para alım satım platformu Gemini ise devam eden olumsuz piyasa koşulları sebebiyle çalışanlarını işten çıkaran firmaların listesine eklendi.

Bloomberg’in de bildirdiği gibi Winklevoss’ların kripto şirketi Gemini Trust, 2 Haziran’da çalışanlarına paylaştığı bir bildiride devam eden kripto zamanı piyasası esnasında çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkardığını bildirdi.

The Sandbox Türkiye pazarına açılıyor

Kullanıcıların NFT formatında varlık tasarladığı, paylaştığı ve satabildiği, topluluk tarafından yönetilen, merkeziyetsiz ve Ethereum blockchain tabanlı metaverse platformu The Sandbox’ın dünya çapında hazlihazırda7 ülkede ofisi bulunuyor. Bunlara bir yenisini eklemek üzere, teknoloji ve oyun sektöründen davetlilerin, basın mensuplarının, The Sandbox kurucu ortağı Sebastien Borget ve The Sandox Türkiye Direktörü Arslan Kıran’ın da katılımıyla 1 Haziran akşamı lansman partisi düzenlendi.

Türkiye’nin en büyük oyun firmaları, NFT ve medya sanatçıları ile işbirliği anlaşmalarına devam eden The Sandbox Türkiye, lansmandan devamında bu işbirliklerini hızlandırmzamanı hedefliyor. Platformda, global içeriklerin yanı sıra, Türkiye pazarına özgü. kültürel içeriklerin de konum alması planlanıyor.