Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri | 31 Ekim


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 20.000 – 22.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 31 Ekim Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 20,6 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan Bitcoin, cuma gününe görecek şekilde belirli bir aralıkta seyrettikten devamında 7 gün en yeniu yukarı yönlü bir performans sergiledi. Bitcoin ve Ether gibi büyük kripto paraların fiyat performansı, geçtiğimiz 7 günya kıyasla 31 Ekim Pazartesi günü durgunlaştı. Federal Rezerv’in çarşamba günü açıkladığı faiz oranı artışı en yeniuçının ardından 20.000 abd abd dolarıı civarında gezinen Bitcoin, devamındaki gün yükselişe geçti ve 7 gün içini yaklaşık 21 bin abd abd dolarııla en yenilandırdıtı. En büyük kripto para, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21.209 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,05 milyar abd abd dolarıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 38,7 olarak hesaplandı.

Haftzamanı yaklaşık 1.500 abd abd dolarıı ile 1.700 abd abd dolarıı seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 18,8.

İşte 31 Ekim Pazartesi ile 6 Kasım Pazar günleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

MakerDAO’nun kurucu ortağı, 29 yaşında hayatını kaybetti

MakerDAO’nun kurucu ortaklarından Nicolai Muchgian, Porto Riko’da konum alan Ashford Hastanesi’nin arkasındaki bir plajda ölü bulundu. 29 yaşındaki Muchgian’ın, MakerDAO’nun kodlarını da yazdığı biliniyordu. Muchgian, daha önce Ethereum, BitShares ve DAI fork Rai projelerinde de çalışmıştı.

Deribit siber settirıda 28 milyon abd abd dolarıı kaybetti: Para çekme işlemlerini durdurdu!

Dev kripto para türev borsası Deribit, hava koşulları cüzdanlarında 28 milyon abd abd dolarııa mal olan siber settirının ardından, para çekme işlemlerini durdurdu. Twitter hesabı üzerinden bir gönderi paylaşan borsa, 1 Kasım güninin gece yarısında hava koşulları cüzdanlarının siber settirıya uğradığını açıkladı.

Deribit, yaşanan endişeların borsa’nın rezervleri tarafından karşılandığını ve müşterilerin fonlarının güvende olduğunu belirtti

Coinbase’in baş ürün sorumlusu görevden sıyrıldı

Popüler kripto para borsası Coinbase’in baş ürün sorumlusu Surojit Chatterjee, şirketteki görevinden sıyrıldığını açıkladı. Chatterjee, meseleya ilişkin duyurusında artık bir araya ihtiyacı olduğuna işaret etti. Şirketin ard düzey yöneticisinin, 3 Şubat 2023’e görecek şekilde CEO Brian Armstrong’un danışmanı olarak şirkette çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Gala (GALA), bir yanlış anlaşılma en yeniucu yüzde 25,6 değer kaybetti

Blokzincir oyun şirketi Gala Games, multi miyar abd abd dolarıılık rug pull yöntemiyle dolandırıcılık veya siber settirı korkusu, GALA token’ının geçici olarak yüzde 25,6 oranında değer kaybetmesine neden oldu.

CoinGecko verilerine göre, GALA’da beklenmedik bir dolandırıcılık ya da siber settirıya dair oluşan korkular, token fiyatının 3 Kasım güninde 0,0394 abd abd dolarıı seviyesinden yüzde 25,6 değer kaybederek 0,0293 abd abd dolarııa görecek şekilde geri çekilmesine neden oldu.

BTC balinası 1 milyar abd abd dolarııı neredeyse ücretsiz olarak transfer etti

Bir Bitcoin kişisisı, blokzincirdeki bir adrese, yaklaşık 1 milyar abd abd dolarııa denk gelen 50.562 BTC göndererek, sadece 2.513 Satoshi (yarım abd abd dolarıı) ücret ödedi. Bu rakam, işlem yapılan toplam değerin yaklaşık yüzde 0,0001’lik çok küçük bir kısmına denk geliyor.

Ünlü Instagram fenomeni, kripto dolandırıcılığı suçlamalarını kabul etti

ABD Adalet Bakanlığı, kısa bir süre önce Jay Mazini adıyla tanınan Instagram fenomeni Jebara Igbara’yı 2021’de dijital varlıkları da içeren elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle mahkemeye çağırdı. Igbara, mahkemede suçunu kabul etti. Ünlü Instagram fenomeni 20 yıllık hapis cezasıyla karşı karşıya.