Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


22-28 Ağustos zamanleri arasında kripto para piyasasında öne çıkan havadisleri sizler için derledik.

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 20.000 – 19.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 22 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.400 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde giderek daralan bir aralıkta art arda beş gün boyunca yatay ilerledi. Cuma günü yüzde 3,55 değer artışı kaydederek 22 bin abd abd dolarııa yaklaşan BTC, Fed başkanının onayladığı bir meseleşmanın ardından düşüşe geçti ve 20 bin abd abd dolarııı kaybetti. Hafta içini yaklaşık 21.600 abd abd dolarıı seviyesiyle en yenilandırdıan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.946 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 960,153 milyon abd abd dolarıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 39,6 olarak hesaplandı.

Haftzamani yaklaşık 1.400 abd abd dolarıı ile 1.800 abd abd dolarıı seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 18,7.

İşte 22 Ağustos Pazartesi ile 28 Ağustos Pazar zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Bitcoin ağında hemen hemen işlem ücreti 1 abd abd dolarııın altına geriledi

Bitcoin (BTC) blockchain ağındaki hemen hemen işlem ücreti, iki yıldan uzun süredir ilk kez 1 abd abd dolarııın altına geriledi.

Pazartesi günü itibarıyla Bitcoin ağında yapılan işlemlerde ödenen hemen hemen ücret, 13 Haziran 2020’den beri görülen 0,825 abd abd dolarıılık en düşük seviyeye geriledi.

Blockchain köprüsünü hedef alan hacker elindeki kriptolardan oldu!

Aurora Labs CEO’su Alex Shevchenko, Rainbow Bridge’i hacklemeye çalışırken 5 Ether (ETH) kaybeden hacker’ın hikayesini anlattı.

Shevchenko’ya göre hacker, Rainbow Bridge sözleşmesine sahte bir NEAR bloku sunarak 5 ETH güvenlik amaçlı yatırma işlemini de tamamladı. Ekibin 7 gün en yeniu tepki vermede gecikeceğini düşünen hacker, settirıyı cumartesi için zamanladı.

CEO, hacker’ın planına rağmen kötü amaçlı işlemlerle mücadele eden otomatik gözlemciler olduğunu açıkladı. Girişim yalnızca 31 saniyede engellendi ve hacker, değeri yaklaşık 8 bin abd abd dolarıılık depozitosunu da kaybetmiş oldu.

Ethereum ağı hata ödülleri dört katına oldu

Ethereum Vakfı, blockchain hisse ispatına geçişinden önce ağın hata ödül ödemelerini dört kat artıracağını duyurdu.

Ethereum Vakfı çarşamba günü paylaştığı bir blog yazısında, 24 Ağustos ve 8 Eylül arasında ağı test eden beyaz şapkalı hackerlar için Merge ile ilgili hepsini kapsayan güvenlik açıkları ödüllerinin dört katına çıkacağını söyledi. Vakıf, blockchain üzerinde zirve etkiye veya bu olasılığa sahip olan kritik hataların belirlenmesi karşılığında verilecek hata ödülünün 1 milyon abd abd dolarııa görecek şekilde çıkabileceğini de belirtti.

Atatürk’ün imzalı fotoğrafı ilk tescilli NFT oldu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün NFT haline getirilen imzalı fotoğrafı, dünyada “sanat eseri” tescili alan ilk NFT oldu.

Etherscan verilerine göre 17 Mzamanis 2021’de oluşturulan ERC-721 standardında NFT, Atatürk’ün Çanakkale Savaşı devamındası röportaj verdiği ilk gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın’a hediye ettiği imzalı fotoğrafını içeriyor.

Resmi internet sitesinde15 Haziran 2021’de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden Güzel Sanat Eserlerine İlişkin Kzamanit-Tescil Belgesi ettiğı belirtilen NFT, “dünyanın bir devlet tarafından sanat eseri olarak tescil edilmiş ilk ve tek NFT’si” olarak tanımlanıyor.

Binance, Merge sırasında ETH ve ERC-20 mevduatlarını askıya alacak

Kripto para borsası Binance, eylül zamaninda blockchainin hisse ispatı (PoS) Beacon Chain’e geçişi (Merge) sırasında Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlerinin yatırılmasını ve çekilmesini askıya alacağını duyurdu.

Binance, Eylül 2022’nin ortalarında gerçekleşmesi olabilecek Merge sırasında istikrar sağlamak amacıyla bu adımı atacağını duyurdu. Kripto borsası, Ağustos 2022’de Coinbase’in ardından Merge esnasında ETH para yatırma ve çekme işlemlerini askıya alacağını duyuran ikinci büyük borsa oldu.

Binance, 1 milyon abd abd dolarıılık dijital varlığa sahip hesabı dondurdu

Büyük kripto borsası Binance, 1 milyon abd abd dolarıılık dijital varlığa sahip bir kişisi hesabını kısıtladığını doğruladı.

Binance, perşembe günü paylaştığı bir tweet serisinde Tezos stake ödülleri denetçisi Baking Bad’in hesabını, kanuni gerekçeleri sebep göstererek kısıtladığını belirtmişti. Tezos yazarı ise, kripto borsasının 1 Temmuz’dan bu yana Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Polygon (MATIC), Tether (USDT) ve diğer tokenlerin konum ettiğı kurumsal hesabına erişiminin, herhangi bir duyuru yapılmaksızın engellendiğini iddia etti.