Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 31.000 – 28.000 abd ABD parasıı arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 23 Mzamanis Pazartesi günü 30 bin abd ABD parasıı seviyesinde işlem gördükten devamında 7 günnın geri kalanında zarar yönlü dalgalanmalar gösteren BTC, 28 bin abd ABD parasıı seviyelerini görmesinin ardından 27 Mzamanis Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 28 bin abd ABD parasıı seviyesinde işlem görerek 7 gün içini en yenilantı.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,999 trilyon abd ABD parasıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 45,8 olarak hesaplandı.

Ethereum (ETH) fiyatı ise haftzamani yaklaşık 1.700 abd ABD parasıı ile 2.100 abd ABD parasıı seviyeleri arasında geçirdi.

İşte 23 Mzamanis Pazartesi ile 27 Mzamanis Cuma zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

eBay ilk NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü

E-ticaret devi eBay, ilk NFT koleksiyonunu resmi olarak piyasaya sürdüğünü duyurdu. Koleksiyon, Ulusal Hokey Ligi (NHL) efsanesi Wayne Gretsky’nin tokenize koleksiyon öğelerini içeriyor.

NFT koleksiyonunun içeriğinde Gretsky’nin Sports Illustrated dergi kapaklarından esinlenen hareketli görseller bulunuyor. Dört kategoriye ayrılan koleksiyonda yeşil kategoride 299, altın kategoride 100, platin kategoride 99, elmas kategoride ise 15 NFT üretilecek.

Dolandırıcılık mağduru NFT sahibi 29 adet Moonbird’ünü kaybetti

Dolandırıcılık mağduru Proof Collective üyesi, oldukça değerli 29 adet Moonbird NFT’sini kaybetti. Cirrus’un çarşamba sabahı paylaştığı gönderiye göre mağdur, bir dolandırıcının paylaştığı bağlantıya tıkladıktan devamında değeri yaklaşık 1,5 milyon abd ABD parasııa denk gelen Ethereum tabanlı 29 Moonbird NFT’sini çettirdı.

JPMorgan, Bitcoin’in “makul değeri”ni tekrardan 38 bin abd ABD parasıı olarak belirledi

JPMorgan, çarşamba günü yzamanimladığı bir notta Bitcoin (BTC) için makul fiyatın 38 bin abd ABD parasıı olduğunu belirtti. (Güncel fiyatından yaklaşık yüzde 28 daha en çok.) Belgenin baş yazarı Nikolaos Panigirtzoglou söz meselesu notta, “Geçen ayki kripto para piyasası ayarlamasi, ocak ve şubat zamanina kıyasla daha çok teslimiyete benziyor ve ve ilerleyen süreçte Bitcoin ve diğer kripto piyasaları için yukarı yönlü hareketler bekliyoruz,” cümlelerini kullandı.

Elon Musk deepfake kullanan kripto dolandırıcıları hakkında dikkat

Tesla CEO’su Elon Musk, yine kripto para dolandırıcılığı amaçlı sahte bir videoyla herahngi bir ilişkisinin olmadığını açıklığa kavuşturdu. İlk olarak Twitter’da paylaşılan söz meselesu videoda Musk, kripto yatırımlarına yüzde 30 getiri veren bir platformu överken gösteriliyordu.

Söz meselesu gönderi ve video, özellikle de Twitter’ı 44 milyar abd ABD parasııa satın ettiktan devamında aktifliğini artıran Musk’ın dikkatini koydu. Tesla ve SpaceEx kurucusu, videoyu özü alaylı diliyle “Iyy! Kesinlikle ben değilim,” dikonumek yanıtladı.

Tether, peso sabitli yeni stablecoin çıkardı

Tether (USDT), stablecoin’lerin etrafında dolaşan kara bulutlara rağmen Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve Polygon (MATIC) ağları üzerinde Meksika para birimi peso’ya sabitlenecek yeni bir dijital varlık çıkardığını duyurdu.

Tether, perşembe günü Cointelegraph’a gönderdiği bir duyuruda tokenin, MXNT ticker’ına sahip olacağını ve abd ABD parasııa sabitli USDT, euroya sabitli EURT ve Çin yuanına sabitli CHNT’nin dahil olduğu fiat para birimine sabitlenen stablecoinler listesine ekleneceğini belirtti.

BtcTurk yeni LUNA token airdrop’u destekleyeceğini duyurdu

Terra, LUNA ve stablecoin TerraUSD’nin (UST) sıfırı görmesinin ardından ekosistemi yeniden canlandırmak adına çalışmalara devam ediyor. Projenin kurtarma planına Türk borsalardan da destek gelmeye işe koyuldı.

Yerli kripto para borsası BtcTurk, “Terra 2.0” olarak adlandırılan yeni blockchain ağına göçü destekleyeceğini duyurdu. Göç sırasında LUNA işlemlerini durduracağını duyuran borsa, “Ağ stabil hale gelene görecek şekilde, saat 16:30 itibarıyla LUNC’ye dönüşecek olan Terra (LUNA) kripto para çekme-yatırma ve alım-satım işlemleri devre dışı olacak ve mevcut emirler iptal edilecektir,” konuşmasını uyguladı.

Terra topluluk havuzundaki 1 milyar UST’yi yakacak

Terra’yı (LUNA) kurtarma planını desteklemeye devam eden topluluk üyeleri, oylarını topluluk havuzundaki yüklü miktarda UST’yi yakma yönünde kullandı.

Terra Kurucusu Do Kwon, mzamanis başında uyguladığı konuşmada Terra problemi için olası bir çözümün de stablecoin arzını eritmek olduğunu belirtmişti. Kullanıcılar, buna karşılık olarak Terra topluluk havuzunda bulunan 1 milyar TerraUSD’yi (UST) yakmzamani ve Etherem blockchain’inde kalan UST’leri ise teşvik olarak kullanma en yeniuçı verdi.

Stepn Çin anakarasındaki kişisiları platformdan engelleyecek

NFT oyunu Stepn, ülkenin düzenlemeleri çerçevesinde Çin anakarasındaki kişisiları engelleyecek.

Avustralya’da yaşayan iki Çinli göçmen tarafından geliştirilen ve Solana (SOL) ve BNB Chain (BNB) tabanlı popüler “move-to-earn (hareket ederek kazan)” oyunu STEPN’in bu en yeniuçında Çin anakarasını terk etmek zorunda bırakılacağı söylentileri de etkili olmuş gibi görünüyor.