Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para yatırımları | 27 Haziran


Haftalardır yüzleri bir türlü güldürmeyen Bitcoin (BTC), geçen 7 gün da 20k bandında seyretmeye devam etti. 27 Haziran Pazartesi gününe 21.388 abd parasılık işe koyulngıç yapan BTC, cuma gününe görecek şekilde bir düşüş trendi yakaladı. Haftanın ilk gününde 21.463 abd parası seviyesiyle 7 günlık zirveyi gören BTC, ilerleyen zamanlarda 18.743 abd parasıa görecek şekilde düştü. Cuma günü hafif bir toparlanma göstererek tekrardan 20 bin abd parası bandının üzerine çıkan BTC, bu seviyeye yine tutunamadı ve 7 gün içini yaklaşık 19.300 abd parasıla en yenilantı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.287 abd parasıdan işlem görüyor.

OP Crypto erken dönem kripto fonlarını desteklemek için 100 milyon abd parası günirdı

Eski Huobi yöneticisi David Gan tarafından kurulan kripto para risk sermayesi şirketi OP Crypto, erken dönem kripto yatırımlarına odaklanan fon yöneticilerini desteklemek için yeni bir fon işe koyultıyor.

“OP Funds of Funds I” adlı yeni fon, FTX’in yatırım kolu LedgerPrime ve FJ Labs gibi büyük şirketlerden 50 milyon abd parası yatırım topladı.

100 milyon abd parası sınır değere ulaşmgüni hedefleyen OP FoF I, COO Lucas He’nin Cointelegraph’a uyguladığı konuşmaya göre fonu üçüncü çeyreğin en yeniunda en yenilanmış olmgüni planlıyor.

Fon; altyapı, merkeziyetsiz finans, NFT, metaverse ve oyun gibi alanlardaki kapsamlı deneyimini kripto fon yöneticilerini desteklemek için kullanacak.

Fon Asya Pasifik bölgesine özellikle odaklanacak olsa da, küresel ölçekte yatırım yapmaya ve Latin Amerika, Afrika, Hindistan, Güneydoğu Asya ve daha bir çok bölgede fon yöneticilerine ulaşmaya çalışmaya devam edecek.

FoF yatırımcıları, fon dahilindeki hepsi yöneticilerin yatırım yapılabilir projelerine erişim sahibi olacak ve ortak yatırım imkanı yoluyla fırsatları ikiye katlayabilecek.

Unizen, 200 milyon abd parası yatırım topladı

Kripto borsası Unizen, işini ve ekosistemini genişletmek için özel sermaye grubu Global Emerging Markets’tan (GEM) 200 milyon abd parası yatırım topladı.

Unizen, pazartesi günü uyguladığı konuşmada 200 milyon abd parasılık fonu bir kerede almak konumine yatırımı “sermaye taahhüdü” şeklinde alacağını, fonun bir kısmının önceden serbest bırakılacağını ve geri kalanının ise daha devamında elde edilen başarı grafiğine göre sağlanacağını belirtti.

Unizen, fonu alırken hangi kriterleri sağladığına dair herhangi bir konuşma yapmadı.

Unizen, özüsini merkezi (CEX) ve merkezi olmayan (DEX) borsalarının karışımı olarak tanımlıyor. Bununla birlikte borsa, Binance Smart Chain olarak bilinen BNB üzerinde çalışıyor. Binance gibi CEX’ler ve Uniswap gibi DEX’ler arasında en uygun maliyetli alım satım fiyatlarını bulup bir araya getirerek hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara hitap etmeyi düşünüyor.

MakerDAO, 500 milyon abd parası yatırım yapmgüni planlıyor

MakerDAO şu anda ABD hazineleri ve tahvillerinin bir kombinasyonuna 500 milyon Dai (DAI) stablecoin yatırarak güni piyasasını atlatmasına ve kullanılmayan rezervleri kullanmasına yardımcı olmgüni amaçlayan bir teklifi oyluyor.

Merkeziyetsiz özerk kuruluş (DAO) üyeleri şimdi, DAI’nin tamamen kısa vadeli hazinelere mi gitmesi gerektiğine veya yüzde 80’ini hazinelere yüzde 20’sini şirket tahvillerine mi günirması gerektiğine en yeniuç verecek.