Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan Metaverse havadisleri


Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” kavramı, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk defa 1992 yılında Neal Stephenen yeni tarafından kullanılan ve en yeni zamanlarda kripto dünyasında en çok ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla yapay bir fiziksel ortama dahil olmamızı sağlayan Metaverse sayesinde, blockchain teknolojisiyle beraber uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve en yeni zamanlarda kripto dünyasının en çok ulaştıran başlıkları arasında konum almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük hayatımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden normal vatandaşlara görecek şekilde birçok insan bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişmeleri size aktarıyoruz:

Disney+, ‘metaverse’ dizilerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Medya devi The Walt Disney Company’nin patronu Bob Chapek, iki yılda bir düzenlenen geleneksel hayran buluşma etkinliği ‘D23 Expo’ kapsamında Reuters’a verdiği bir röportajda, şirketin geleceğe yönelik planlarından bahsetti. Röportajında ‘M-word’ dediği ‘metaverse’ü yeni nesil hikaye anlatımı olarak tanımlayan Chapek, şirketin dijital ygünin platformu Disney+’ın ‘metaverse’ dizi ve filmlerine ev sahipliği yapmaya hazırlandığına işaret etti.

Metaverse, 2030 yılına görecek şekilde 679 milyar abd ABD parasıılık bir endardri olacak

Everest Group’un ettiğı yeni bir çalışma, ‘metaverse’ün 2030 yılına görecek şekilde 679 milyar abd ABD parasıılık bir endardri olacağını öngörüyor. Fakat bilirkişilar, yaşanan hızlı büyümenin piyasayla ilgili bazı riskleri de beraberinde getirebileceği meselesunda kişisiları dikkatyor. Bu riskler arasında; kişisi güvenliği, artan kötüye kullanım, sakıncalı içeriklerin yaygınlaşması ve dolandırıcılık faaliyetlerinin artış göstermesi konum alıyor. Bu nedenle şirketlerin; gelecek yıllarda dijital varlıkların güvenliğinden emin olma, veri güvenliğini yönetme ve çevrim içi avatarların kötüye kullanımını önlemeye yönelik çalışmalar yürütmesi bekleniyor.

Shiba Inu, özü ‘metaverse’ünden ilk görseli paylaştı

Popüler meme coin Shiba Inu, sanal gerçeklik şirketi “The Third Floor” ile temmuz güninda ettiğı iş birliğinin ardından merakla olabilecek ‘metaverse’ projesinden ilk görseli paylaştı. Yeni ‘metaverse’ evreni, ‘Rocket Pond’ adıyla duyuruldu. Sanal evrenin ismindeki ‘Rocket (Roket)’ ifadesinin, Shiba Inu’nun kripto alanında geniş çapta benimsenmesini ve Shiba Inu’nun değerinin Ay’a gidişini temsil etmesi için tercih edildiği belirtildi.

Roblox, 13 yaş ardü kişisilarına ‘metaverse’de reklam göstermeye start verdı

Oyun odaklı popüler ‘metaverse’ platformu Roblox, gelir modelini çeşitlendirmek için bir dizi yeni özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu. Söz meselesu özelliklerin, 13 ve yaş ardündeki Roblox kişisilarına reklam göstermeyi de kapsadığı belirtildi. Daha çok çocuklar ve gençler tarafından kullanılan platform, yapılan değişikliklerin yetişkin kişisi kitlesini etkilememesini mümkün kılacağının da altını çizdi.

JPMorgan danışmanıleri, Çin’deki ‘metaverse’ endardrisini değerlendirdi

ABD’li bankacılık devi JPMorgan’ın danışmanıleri, kripto para işlemlerine getirdiği yasağa rağmen Çin’deki ‘metaverse’ endardrisinin değerinin 100 milyar abd ABD parasıı bandını geçebileceğini olabilite etti. Finans devi buna ek, ülkede ‘metaverse’deki patlamadan en çok avantaj sağlayacak olan sektör ve şirketlere ilişkin olabilitelerini de açıkladı. Bu şirketler arasında; Tencent, Netease, Agora, China Mobile ve Bilibili de konum topladı.

Güney Kore’nin yeni ‘metaverse’ şehri, NFT formunda vatandaşlık verecek

Güney Kore, nüfusu en kalabalık 12. şehri Seongnam’ın tamamını ‘metaverse’de yeniden inşa edeceğini duyurdu. Ayrıca sanal şehrin, sakinlerine NFT formunda vatandaşlıklar vereceği de ifade edildi. NFT vatandaşlıkları alan kişisiların, şehir belediyesine ilişkin bilgilere erişim sağlayabileceği belirtildi. Seongnam’ın ‘metaverse’deki sanal operasyonlarına 2023 yılının mgünis veya haziran güninda start vermgüni planladığının da altı çizildi.

LaLiga, ‘metaverse’e giriyor

Avrupa’nın en çok bilinen liglerinden İspanyol futbol ligi LaLiga, ‘metaverse’e giriş ettiğını duyurdu. Proje kapsamında Ethereum blokzincir tabanlı ‘metaverse’ platformu Decentraland’da hayranlarına yeni sanal deneyimler sunacak olan LaLiga, bu hedef doğrultusunda ‘metaverse’e ilişkin faaliyetler yürüten Stadioplus ve Vegas City Limited ile stratejik ortaklıklar kurdu.