Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan Metaverse havadisleri | 27 Haziran


Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” kavramı, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk defa 1992 yılında Neal Stephenen yeni tarafından kullanılan ve en yeni zamanlarda kripto dünyasında en çok ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla yapay bir fiziksel ortama dahil olmamızı sağlayan Metaverse sayesinde, blockchain teknolojisiyle beraber uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve en yeni zamanlarda kripto dünyasının en çok eriştiran başlıkları arasında konum almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük hayatımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden normal vatandaşlara görecek şekilde birçok insan bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişmeleri size aktarıyoruz:

EY yöneticisinden “metaverse alanında yaşlılar oturup not almalı” çıkışı

Büyük Dörtlü muhasebe şirketi Ernst & Young’ın (EY) inovasyon başkanı Magnus Jones, metaverse’e genç jenerasyonun liderlik etmesi gerektiğini belirterek alanın, kurumsal iş modeliyle aynı ilkelere dayalı olarak geliştirilemeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Jones, 2022 Avrupa Blockchain Kongresi sırasında Cointelegraph Yönetici Editörü Alex Cohen ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Şirketin yatırım stratejisini açıklayan EY inovasyon lideri, genç nesillerin yönettiği şirket ve girişimlere neden büyük miktarlarda yatırımlar ettiklarını açıkladı. Jones, bu şirketlerin çoğunun, ürettiği değerli ürünler ve eriştikları milyonlarca abd parasıla isimlerini duyurduğunu söyledi.

Katalonya, özü metaverse dünyasını inşa ediyor

Barselona hükümeti, üniversite öğrencilerine çeşitli beceri programlarının yanı sıra yeteneklerini geliştirmeleri için eğitim kampları sunarak ülkeyi dijital bir merkez haline getirmeyi amaçlıyor.

Katalonya inovasyon genel müdürü Daniel Marco, Cointelegraph’ın genel yzamanin yönetmeni Alex Cohen ile ettiğı özel röportajda, hükümetin bölgeyi dijital bir merkez haline getirebilmek amacıyla üzerinde çalıştığı bazı önemli çalışmalara değindi.

Marco buna ek olarak en yeni iki yılda COVID-19 salgınının dijital ekonominin yzamanilmasına önemli ölçüde katkı sağladığını belirtti.

KPMG metaverse alanına 30 milyon abd parası ile giriyor

Büyük Dörtlü muhasebe şirketi KPMG, çalışan ve müşterilerinin dijital ortamda büyüme fırsatlarını yakalayabilmeleri amacıyla kurduğu ilk metaverse iş birliği merkezini duyurdu.

KPMG, metaverse alanına, çalışanları, müşterileri ve diğerlerini Web3’e bağlayacak yeni bir iş birliği merkeziyle giriyor. Şirket, “imza girişimi” olarak tanımladığı metaverse merkeziyle birlikte Web3 alanına bu yıl toplamda 30 milyon abd parası yatırım yapacak.

Mark Zuckerberg: “Metaverse işimizin epey büyük bir parçası olacak”

Meta, eski adıyla Facebook, CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse’ün şirketlerinin geleceği olduğunu söyledi.

Facebook, geçtiğimiz ekim zamaninda “çevrimiçi sosyal deneyimleri ve fiziksel dünyzamani birbirine bağlayan bir ‘metaverse’ oluşturma” vizyonu kapsamında yeniden yapılandırarak şirketin ismini “Meta” olarak değiştirmişti.

23 Haziran’da CNBC’nin Mad Money programına meselek olan Mark Zuckerberg, metaverse etrafında devasa bir ekonomi oluşacağını ve içerik üreticileri için büyük fırsatlar yaratacağını söyledi.

Citi, kripto destekli kredilerin riskleri ve metaverse mülkünün faydalarına değindi

Yatırım bankacılığı devi Citigroup, metaverse’deki sanal emlak ve kripto para destekli kredilere değinerek emlak teknolojisinin meselet piyasasını nasıl etkileyebileceği meselesunda bir araştırma yzamanimladı.

Citi, çarşamba günü yzamanimlanan “Geleceğin Evi: PropTech – Sorunsuz Bir Konut Piyasasına Doğru” başlıklı bir raporda, metaverse tabanındaki kripto, blockchain ve mülkün, geleneksel emlak piyasasını dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Diğer taraftan kripto destekli krediler, ev satın alma sürecini kolaylaştırırken birçok kişi de en yeni iki yılda metaverse mülküne yapılan yatırımların değerlendiğına şahit oluyor.