Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan Metaverse havadisleri


Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” kavramı, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk defa 1992 yılında Neal Stephenen yeni tarafından kullanılan ve en yeni zamanlarda kripto dünyasında en çok ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla yapay bir fiziksel ortama dahil olmamızı sağlayan Metaverse sayesinde, blockchain teknolojisiyle beraber uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve en yeni zamanlarda kripto dünyasının en çok ulaştıran başlıkları arasında konum almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük hayatımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden normal vatandaşlara görecek şekilde birçok insan bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişmeleri size aktarıyoruz:

Meta çalışanları arasında metaverse krizi

Kısa bir süre önce Meta’dan sızdırılan şirket içi notlar, çalışanların şirketin ‘metaverse’ platformu Horizon Worlds’deki kalite eksikliği sebebiyle motivasyon kaybı yaşadığını ortaya çıkardı. Çalışanlar, notlarda Meta’nın hız uğruna kaliteden feragat ettiğine işaret etti. Horizon Worlds’deki genel kaliteyi iyileştirmeye odaklanan geliştirici ekip, kalite iyileştirilmeden hızlı bir şekilde sürekli platformun yeniden yapılandırıldığının da altını çizdi. Çalışanların bazıları buna ek olarak, sistemin açıklarla ve hatalarla dolu olduğunu dile getirdi.

Decentraland ve The Sandbox aktif kişisi verilerinin yanlış ölçüldüğünü iddia ediyor

Ethereum blokzinciri tabanlı metaverse projeleri Decentraland ve The Sandbox, günlük aktif kişisi (DAU) szamanılarında düşüş olduğunu yalanladı. Metaverse platformları, günlük aktif kişisi ölçüm göstergelerinin “dezenformasyon” uyguladığını savundu.

Tartışmalar, DappRadar’ın araştırmaları en yeniucu Decentraland’ın 1,2 milyar abd abd dolarııın üzerinde piyasa değerinin olmasına rağmen Decentralan metaverse’te 30 DAU olduğunu ortaya koymasından zaman en yenira start verdı.

Microsoft ve Meta, metaverse’e Office 365 uygulamalarını getirecek!

Meta Platforms, Microsoft Office 365 ürünlerini Meta’nın Sanal Gerçeklik (VR) platformuna taşımak için teknoloji devi Microsoft ile ortaklık kurdu. Meta, bu ortaklık ile şirketleri sanal ortamlarda çalışmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Mona, yapay zeka destekli yeni 3D oluşturucusunu tanıttı

Birçok Web3 etkinliğinin temel dayanak noktası olma özelliği taşıyan Yapay Zeka (AI), NFT oluşturmadan dolandırıcılık tespitine görecek şekilde birçok alanda merkeziyesiz teknoloji oluşumunun çok önemli bir rolünü ardleniyor.

Miami merkezli 3D metaverse geliştirme ve Web3 sosyal platformu Mona, malzeme tasarımı için yapay zeka destekli bir 3D oluşturucuyu tanıttı. Yapay zeka destekli yeni metaverse tasarım aracı, kişisilara birçok olanak tanıyor.

Blockchain oyunları ve metaverse projeleri üçüncü çeyrekte 1,3 milyar abd abd dolarıı topladı – DappRadar

DappRadar’ın en yeni BGA Games Raporuna göre blockchain oyunları ve metaverse projeleri, temmuz ve eylül ayları arasında kümülatif olarak 1,3 milyar abd abd dolarıılık girişim sermayesi topladı. Bu rakam, ikinci çeyreğe göre yüzde 48’lik bir düşüşü temsil ederken, 2021’de toplanan toplam miktarın ise neredeyse iki katıydı.