Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan Metaverse havadisleri


Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” kavramı, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk defa 1992 yılında Neal Stephenen yeni tarafından kullanılan ve en yeni zamanlarda kripto dünyasında en çok ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla yapay bir fiziksel ortama dahil olmamızı sağlayan Metaverse sayesinde, blockchain teknolojisiyle beraber uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve en yeni zamanlarda kripto dünyasının en çok eriştiran başlıkları arasında konum almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük hayatımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden normal vatandaşlara görecek şekilde birçok insan bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişmeleri size aktarıyoruz:

Meta hissedarından Mark Zuckerberg’e dikkat mektubu geldi

Bir hissedar tarafından Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e gönderilen açık mektup, teknoloji devinin Metaverse’e ettiğı yatırımı “çok büyük ve ürkütücü” olarak nitelendirdi.

Hissedar, şirketi, en yeni 18 ayda Meta hisselerinde meydana gelen önemli değer endişeların ortasında metaverse alanına ve ilgili teknolojilere olan yatırımlarını azaltması meselesunda dikkat.

HTC’den karma gerçeklik teknolojisi destekli yeni metaverse

Tayvan merkezli teknoloji şirketi HTC, Imversed ile iş birliği içerisinde karma gerçeklik (MR) teknolojisi tabanlı yeni bir metaverse geliştirdiğini açıkladı. Yeni platformun, ekim zamanı en yeniunda aktif hale getirileceği ve yıl en yeniuna görecek şekilde kullanıma sunulacağı ifade edildi.

Meta ve L’Oréal’den Web3 girişimlerine yönelik iş birliği

Teknoloji devi Meta, kozmetik devi L’Oréal ve Fransız işletme okulu HEC Paris ile iş birliği etti. İş birliği kapsamında, metaverse alanında yaratıcılığı geliştirmeyi hedefleyen bir girişim hızlandırma programının destekleneceği ifade edildi.

Philips Norelco metaverse’e adım attı

Philips’in erkek bakım markası Philips Norelco, ‘Shavetopia’ isimli metaverse’ünü Roblox’da kişisi beğenisine sundu. Kullanıcıların, oluşturulan metaverse’de 30 Kasım’a görecek şekilde avatarları için sakal stilleri satın alarak kar amacı gütmeyen ‘Movember’ isimli kurulaşa bağış yapabilecekleri ifade edildi.

Silikon Vadisi’ndeki CEO’lar metaverse’ü konumden konume vurdu!

Microsoft’un oyun yöneticisi Phil Spencer ve Snap CEO’su Evan Spiegel, Wall Street Journal etkinliği sırasında metaverse’ün şekil ettiğı en yeni halinden memnun olmadıklarını belirttiler.

Phil Spencer, ekosistemin kötü grafiklerine ve düşük kalitedeki arayüzüne göndermede bulunarak metaverse’ün en yeni halini “kalitesiz bir video oyunu” olarak nitelendirirken, Snap CEO’su Evan Spiegel ise metaverse deneyiminin “bir bilgisayarın içinde yaşamak” olduğunu söyledi.