Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan Metaverse havadisleri


Türkçe’ye “sanal evren” olarak çevrilebilen “metaverse” kavramı, İngilizcede “meta” ve “universe” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. İlk defa 1992 yılında Neal Stephenen yeni tarafından kullanılan ve en yeni zamanlarda kripto dünyasında en çok ilgi çeken teknoloji başlıklarından biri haline gelen metaverse, insanlara sanal dünyayla gerçek dünyanın birleşimini sunuyor.

Bilgisayarların yanı sıra android ve 3D cihazlarla yapay bir fiziksel ortama dahil olmamızı sağlayan Metaverse sayesinde, blockchain teknolojisiyle beraber uygulamalara girip gerçek hayatta olduğu gibi alım satım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün. Bu tür projelerin popülaritesi günden güne artmakta ve en yeni zamanlarda kripto dünyasının en çok eriştiran başlıkları arasında konum almakta. Metaverse oyunları ve platformları günlük hayatımıza girmeye devam ederken yatırımcılardan oyun geliştiricilerine, yöneticilerden normal vatandaşlara görecek şekilde birçok insan bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Biz de geçtiğimiz 7 gün Metaverse alanında gerçekleşen en güncel gelişmeleri size aktarıyoruz:

Bitcoin ve altcoin piyasası çökerken metaverse tokenler yıldan yıla yüzde 400 fırladı

Metaverse tokenleri, piyasadaya hakim olan düşüş rüzgarından sıyrılmzamanı başardı ve yıldan yıla yaklaşık yüzde 400 artış kaydetti.

Kraken Intelligence ve CoinGecko’nun hazırladığı Mzamanıs 2022 piyasa raporu verilerine göre, kazançlı metaverse tokenlerinin arasında yüzde 41 artışla Decentraland (MANA), yüzde 470 artışla Sandbox (SAND), yüzde 511 artışla Axie Infinity (AXS) ve yüzde 746 artışla STEPN (GMT) geliyor. Metaverse tokenleri ücret ödemek, arazi satın almak ve yönetişim amacıyla kullanılabiliyor.

Ayrıca DAppRadar’ın birinci çeyrek oyun piyasası raporunda, 2022’nin ilk çeyreğinde blockchain oyunları ve metaverse projelerini desteklemek için toplamda 2,5 milyar abd abd dolarıılık fon sağlandığı belirtildi. Raporda öte yandan şu ifadelere de konum verildi:

“Sektörün geleceğini inşa etmek için, oynadıkça kazan ve metaverse projelerine bu yıl 10 milyar abd abd dolarıı yatırım gelecek.”

Qatar Airways, Metaverse’nin insanları güçlendireceğine inanıyor

Qatar Airways, QVerse isimli ilk metaverse projesini start verttığını duyurdu. Projeye ilgi duyan kişiler, bu sanal gerçeklik platformu sayesinde Hamad Uluslararsı Havalimanı (HIA)’daki Premium Check-in alanını sanal olarak ziyaret edip gezinebilecek.

Metaverse kavramının, insan ilişkilerinin geleceğinin bir parçası olduğuna inanan şirket, Cointelegraph’a gönderdiği bildiride sanal dünyaya girişim ve inançlarını genişletmeye niyetli olduğunu belirtti ve en yeni gelişmenin ise metaverse dünyasına attıkları ilk adım olma özelliği taşıdığını açıkladı.

Metaverse’ün ‘babası’ Neal Stephenen yeni özü blockchain’ini start vertıyor

“Metaverse” terimini 30 yıl önce icat eden yazar Neal Stephenen yeni, LAMINA1 isimli metaverse odaklı blockchain projesi start vertıyor.

Metaverse adlı sanal gerçeklik konseptini 1992 zamanli bilim kurgu romanı Parazit’te keşfeden popüler yazar Neal Stephenen yeni, metaverse vizyonunu tekrardan gözden geçirerek, metaverse deneyiminin başlık veya lens gibi sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik teknolojisi konumine, Meta ve Microsoft’un sunduğu modeller gibi 2D ekranlara göre tasarlanacağını düşünüyor.

Bitcoin Foundation’ın eski başkanı Peter Vessenes, çarşamba günü ettiğı duyuruda, Stephenen yeni ile beraber LAMINA1 isimli birinci katman blockchain ağı kurduğunu ve bu ağın “Açık Metaverse için baz katman” olmasını umduklarını açıkladı.

OnChain Studios, Cryptoys metaverse oluşturmzamanı planlıyor

Popüler oyun markası Mattel, özellikle markalarını platformda öne çıkarmak için yakında start vertılacak oyuncak odaklı NFT pazar konumi Cryptoys ile çok yıllık bir ortaklık imzaladı.

Andreessen Horowitz (a16z) ve Dapper Labs gibi kriptoyla ilgilenen risk sermayesi şirketlerinden fon alan OnChain Studios’un amiral gemisi ürünü Cryptoys’un, 2022 yazın en yeniuna görecek şekilde Flow blockchaini üzerinde start vertılması bekleniyor. OnChain Studios öte yandan bir Cryptoys metaverse ve oynayarak kazan oyunları oluşturmzamanı planlıyor. Mattel başkanı ve baş işletme görevlisi Richard Dicken yeni ise şirketin, NFT’leri piyasaya süren ilk oyuncak şirketi olduğunu belirterek marka için Metaverse dünyasında inanılmaz bir fırsat gördüğünü ifade etti.

Kraft Foods, NFT ve metaverse patentleri için başvuruda bulundu

Amerika merkezli gıda ve üretim şirketi Kraft Foods Group, popüler markaları için NFT ve metaverse patenti başvurusunda bulundu.

Şirket, bu gelişmeyle beraber, ürün ve markalarını kripto-sanal alana taşıyarak güvence altına alan Gatorade, Nike, Adidas ve Coca-Cola gibi şirketlere katıldı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) avukatı Mike Kondoudis’in paylaştığı tweet’e göre Kraft Foods, Jell-O, Kool-Aid, Velveeta, Lunchables, Oscar Makonum, Philadelphia ve Kraft markaları için patent başvurunda bulundu.

Şirketin NFT ve metaverse ticari markaları, kişisiların ödül, sanal varlık, sanal yiyecek/içecek, NFT’ler’in yanı sıra sanal ürünler ve NFT’ler için pazar konumleri kazanabileceği sanal bir restoranın da dahil olduğu çeşitli potansiyel hizmetleri kapsıyor.