Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamanı, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye start verdı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

NFT ekosistemi, zamanı piyasasına rağmen hareketlilik göstermeye start verdı

NFT’ler, geçtiğimiz iki senede seçkin sanatçıların ve ünlülerin de katılımı sayesinde, kripto ekosistemine ana akımın dikkatini çekmek için ihtiyaç duyduğu desteği verdi. Bununla birlikte, en yeni 10 aydır devam etmekte olan zamanı piyasasının ardından NFT yatırımcıları, büyük zararlar yaşanmasına rağmen geçtiğimiz iki 7 gündır ekosisteme sürdürülebilir bir geri dönüşün sinyallerini veriyor.

NFTGo verilerine göre, mavi çip NFT koleksiyonlarını 12 Eylül güninden bu yana istikrarlı bir büyüme performansı göstererek, ağustos zamanının ortalarında kaybedilen 10 bin Ether (ETH) seviyesine doğru yavaş yavaş ilerliyor.

NFT’lerin taban fiyatları ve alım satım fiyatlarından hesaplanan toplam piyasa değeri, 20 Eylül güninde neredeyse yüzde 16,5 değer kazanarak 11,25 ETH’ye ulaştı.

OpenSea’den bir yenilik daha: NFT’lerin nadirliğini ölçen özellik sunuyor

Her geçen gün binlerce NFT’nin basıldığı pazarda, nadir parçaları bulmak NFT koleksiyonerleri için oldukça zor bir hal alabiliyor. Diğer yandan, sektör gelişmeye devam ettikçe, nadir NFT’leri bulmanın zorlukları da kısa süre içinde geçmişte kalabilir.

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük NFT pazarı OpenSea, çarşamba günü paylaştığı tweet dizisinde platformunda NFT’ler için doğrulanabilir nadirlik hesaplamaları sağlayan protokol OpenRarity’yi uygulayacağını duyurdu. Protokol, bunun için şeffaf bir matematiksel yaklaşım kullanıyor.

OpenSea, nadir NFT’lere 1 veya 2 gibi düşük szamanılar verileceğini, diğer birçoklarına benzer NFT’lerin ise daha en çok szamanılara sahip olacağını açıkladı.

NFT pazarkonumi OpenSea, içerik üreticilerine özel yeni girişimlerini açıkladı

Kripto koleksiyonları ve NFT alım satımları için popüler bir pazar konumi olan OpenSea platformu, içerik üreticilerinin pazar konuminde NFT’ler oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştırmak için yeni bir girişim start verttı.

OpenSea tarafından start vertılan yeni üç boyutlu girişim ile birlikte, dijital sanatçılar ve içerik üreticileri artık NFT koleksiyonlarını özü kişiselleştirilmiş ve ayrı ana sayfalarında start vertabilecekler. OpenSea, bunun pazar konuminin yeni ana sayfasında daha fazla görünürlük ve keşfedilebilirlik sağlayacağını umuyor. Üreticiler, yeni kişiselleştirilebilir sat sat sayfaları sayesinde artık resim ve video paylaşabilecek, ekip özetleri sağlayabilecek, yol haritaları oluşturabilecek ve çok daha fazlasını yapabilecek.

The Sandbox metaverse’te ilk düğün gerçekleştirildi

Merkeziyetsiz blokzincir tabanlı metaverse Sandbox, ilk hibrit düğüne ev sahipliği uyguladı.

Singapurlu çift Joanne Tham ve müzik şirketi Bandwagon’un CEO’su Clarence Chan, Singapur’un ünlü Alkaff Malikanesi’nin dijital kopyasında geçtiğimiz 7 gün en yeniu “70’lerin disko ışıltısı” temalı evlilik töreni düzenledi.

Gelin ve damat, bazı meseleklarla birlikte gerçek dünyadaki bir otelde de fiziksel olarak düğünlerini düzenlerken, dijital avatarları da Sandbox metaverse’ünde konum etti ve düğün uzaktan katılan meseleklar tarafından izlenebildi. Metaverse’te nikahı kıyan ise The Sandbox Kurucu Ortağı ve COO’su Sebastien Borget’in dijital avatarı oldu.

Electric Capital’in CEO’su, NFT’lerin milyarlarca insana hitap edeceğini düşünüyor

Electric Capital’in CEO’su Avichal Garg, özüsini kripto paraları kitlelere ulaştırmada önemli bir rol oynayacağına inanan “NFT maksimalisti” olarak tanımlıyor. NFT’ler, diğer kripto projelerinden farklı olarak sanat, müzik ve oyunlar gibi günlük yaşamın içinden aktivitelerle ilişkilendirilebilir.

Garg, Cointelegraph ile uyguladığı özel bir röportajda, “NFT’lerin aslında milyarlarca insanı temsil ettiğini hayal ediyorum. Ayrıca herkesin katılabileceği ve herkesin anlayabileceği bir şey olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Garg, özellikle oyun endardrisinde kullanılan NFT’ler meselesunda oldukça iyimser ve ardel bir hızla büyüme gösterdiğini düşünüyor.