Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamanı, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye start verdı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

PoolTogether, 1,4 milyon abd parasılık NFT finansmanı hedefine ulaştı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu PoolTogether, yasal savunmasını finanse etmek için toplamzamanı hedeflediği paranın yüzde 100’üne NFT sat sat yoluyla ulaştı.

PoolTogether, şu an için haklı olduğunu düşündüğü bu davada mücadele edip davanın finansman desteğini sağlamak için “PoolNFT” adlı finansman kampanyası çerçevesinde üç katmanlı NFT sat satı gerçekleştiriyor.

NFT’ler katman başına 0,1, 1 ve 75 ETH olarak fiyatlandırılıyor. Ayrıca fiyatlar, toplam basılan token szamanısına göre değişiyor. PoolTogether, proje en yeniunda bu kampanya kapsamındaki NFT’ler için “hodler yardımcı programını” kullanıma sunmzamanı planlıyor.

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, NFT riskleri meselesunda dikkat

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SCF), yatırımcıları popülaritesi en yeni yıllarda oldukça artan NFT’ler hakkında uyaran bir bildiri yzamanımladı. Düzenleyici kurum, yzamanımladığı dikkat bildirisinde şu ifadelere konum verdi:

“Diğer sanal varlıklar gibi NFT’ler de likit olmayan ikincil piyasalar, oynaklık, net olmayan fiyatlandırma, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılığın da dahil olduğu zirve riskleri bünyesinde barındırıyor. Yatırımcıların bu riskler meselesunda dikkatli olması gerekiyor, NFT’leri tam anlamıyla anlamadıkları veya potansiyel zararları göz önünde bulundurmadıkları sürece bu alana yatırım yapmamaları gerekiyor.”

SFC’nin duyduğu şüphenin, NFT’lerin menkul kıymetleştirilmesiyle ilgili olduğu görünüyor.

Fiyat düşüşlerine rağmen NFT pazarının önü açık | DappRadar

DappRadar’ın çarşamba günü yzamanımladığı en yeni Sektör Raporu’na göre NFT sat sat hacimleri Mzamanıs zamanında 3,7 milyon abd parasıa ulaştı. Hacimler, nisan zamanına kıyasla yüzde 20 düşerken, hepsini kapsayan kripto varlıklarının zamanı piyasasında olduğu göz önünde bulundurulursa sektör faaliyetleri güçlü meselemunu koruyor.

DappRadar öte yandan, Ether (ETH) gibi konumel tokenleriyle ölçüldüğü zaman pazar hacminin neredeyse o görecek şekilde düşmediğinin altını çizdi. En büyük NFT pazar konumi OpenSea, geçen ay ticaret hacminde 950 bin ETH üreterek nisan zamanına göre sadece yüzde 6,5 düştü. ABD abd parasıı ile hesaplandığı zaman, OpenSea’nın aylık hacimleri yüzde 25 oranında aztopladı.

Bu arada Solana NFT’leri hepsini kapsayan pazarlarda 335 milyon abd parası hacim üreterek nisan zamanına kıyasla yüzde 13’lük bir artış gösterdi ve şimdiye görecek şekildeki en iyi işlem zamanını kaydetti.

Mastercard 2,9 milyar kart sahibine doğrudan NFT satın alma imkanı sunacak

Uluslararası ödeme işleme devi Mastercard, NFT ve Web3 için ödeme ağını büyütüyor.

Finansal hizmet sağlzamanıcısı, ödeme ağını NFT’leri de kapsayacak şekilde büyütmek için geçtiğimiz yıl boyunca çalıştıklarını açıkladı. Birçok öncü NFT pazar konumiyle iş birliği yapan şirket, 2,9 milyar kart sahibine kripto satın almaya gerek olmadan doğrudan NFT alışverişi yapma imkanı sunacak.

Kullanıcıların mevcut durumda ilk olarak kripto satın alması, daha devamında teklif vererek NFT satın alması gerekiyor. Mastercard’ın en yeni iş birliği ise milyarca kart sahibine kripto satın alarak NFT pazar konumlerine aktarma sürecini atlatma olanağı verecek.

Alibaba Cloud, NFT çözümlerini geliştiriyor

Alibaba Cloud, içerik oluşturucuların ve aynı zamanda sanatçıların NFT projeleri üzerinden para kazanmalarını sağlamak adına NFT çözümlerini üç farklı ürün başlığı altında olacak şekilde hızlandırıyor.

Ürünlerden ilki, Alibaba Cloud Elastik Bilgi İşlem Hizmeti (ECS) ve Otomatik Ölçeklendirme şeklinde belirtildi. Bu noktada, içerik oluşturucuların, NFT pazarında web sunucularını kolaylıkla oluşturması sağlanacak. İkinci ürün, yaratıcıların ve sanatçıların kişisilara ulaşmak için fayda sağlayacak kanalları oluşturmasına yardımcı olmak için mesajlaşma sistemini entegre etmeye yarayan bir dijital pazarlama hizmetidir.

Üçüncü ürün ise, Alibaba Cloud İçerik Dağıtım Ağı (CDN) ve Sunucu Yük Dengeleyici (SLB) şeklinde. Bu ürün kişisi noktasında, saniyede 100 bine görecek şekilde sorguyu aynı anda destekleyen Alibaba Cloud sistemlerinde en zirve performanslı bir NFT dağıtım hizmeti sağlayacak.

Hyundai’den NFT pazar konumi hizmeti

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai’nin kredi kartı kolu olan Hyundai Card, Güney Koreli teknoloji girişimi Like Lion ile NFT pazar konumi start vertmak için ortaklık kurdu. Söz meselesu duyuru Hyundai Card‘ın resmi Twitter hesabı üzerinden oldu.

Bir NFT pazar konumi ve cüzdanı piyasaya süreceğini duyuran Hyundai Card, söz meselesu NFT pazar konumi için Modern Lion ile iş birliğine gitti. Bu iş birliği ile Lion, Hyundai Card’ın varlıklarına dayalı NFT’leri piyasaya sürebilecek.