Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri | 30 Mzamanis


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamani, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye işe koyuldı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

Sky Mavis, Axie Infinity için kişisiların oluşturduğu içeriğe yöneliyor

Popüler fantazi canavar savaşı NFT oyunu Axie Infinity yaratıcısı Sky Mavis, salı günü Axie Infinity Geliştirici Programı’nda ilk defa kişisiların oluşturduğu projeleri kabul ettiğini açıkladı. Yapılan 2 bin başvurudan sadece 12 tane proje Geliştirici Programı için seçildi.

Seçilen takımlar, birçok avantajın yanı sıra projenin geliştirilmesini finanse etmek adına Axie Infınıty’nin yönetişim tokeni Axie Infinity Shards (AXS) cinsinden minimum 10 bin abd ABD parasıı hibe alacak. Takımların buna ek gelir paylaşımı modeliyle Axie Infinity markasını kullanarak oyunlarından para kazanmalarına izin verilecek. Dikkat çeken projeler arasında Axie NFT’leri için platform macerası Across Lunacia ve Axie’leri ve eşsiz yeteneklerini içeren battle royale oyunu Mech Infinity bulunuyor.

Dijital varlıklar ve NFT’ler de artık miras yoluyla devredilebilecek

İsrailli kripto yazılım sağlzamanicısı Kirobo, kripto yatırımcıları için anahtarlar güvenliğini geçme veya en yeni isteklerine göre para transfer etme fırsatı vererek DeFi endardrisindeki büyük bir boşluğun ardesinden gelmek için hareket ediyor.

Firma, salı günü merkeziyetsiz kripto cüzdanı Liquid Vault’ta, kişisi fonlarının devralınması için kripto cüzdanları belirlemelerine olanak tanıyan bir miras özelliğinin işe koyultıldığını duyurdu.

Yeni çözümle birlikte, avukatlara, devlet yetkililerine veya başka herhangi bir merkezi kuruluşa ihtiyaç duymadan otomatik bir vasiyetname aracılığıyla vasiyetin oluşturulması ve yürütülmesi sağlanıyor. Kullanıcının yalnızca sekiz varis seçmesi ve varlıkların belirlenen cüzdanlara aktarılması için bir zaman seçmesi gerekiyor.

Liquid Vault’un miras alma aracı piyasaya sürüldüğünde ETH ve ERC-20 tokenlerini desteklerken, Kirobo gelecekteki güncellemelerle birlikte NFT’lerin de miras alınabilmesi için bazı eklemeler yapmzamani planlıyor.

Apple, 2022 WWDC’de yeni NFT işlem kartı özelliğini tanıtabilir

Teknoloji devi Apple, 6 Haziran’da işe koyulyacak olan ve bu yıl 33. düzenlenecek Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) öncesinde 4 adet yeni cihaz ve yazılım modelinin gelişmelerini tanıtma planlarını açıkladı. Tanıtımını yapmzamani planladığı cihaz ve yazılım modelleri ise iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey ve watchOS 8.

Bunun yanı sıra, Apple’ın ilerlemesini destekleyen MacRumours gibi fanatik forumlar, Memoji karakterlerine tıklandığında, talep edilebilecek üç işlem kartı karakteriyle beraber artırılmış gerçeklik modunun ortaya belirlendiğını keşfetti.

Memoji karakterleri, en yeni birkaç yıldır Apple’ın tüketici marka stratejisinde devamlı olarak kullanılan bir sabit haline gelmiş durumda. Ancak, RTFKT Studios’un CloneX’inin avatarlarına ve Gary Vaynerchuk’un VeeFriends Series 2’nin animasyonlu kartlarına görsel benzerlikleri sebebiyle söz meselesu özellik, gelecekteki Apple NFT’lerinin potansiyeli meselesunda NFT topluluğu içinde bazı spekülasyonlara yol açtı.

DeFi platformu PoolTogether, NFT sat satlarıyla 471 ETH topladı

“Kzamanipsız piyango” olarak nam salan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu PoolTogether, toplu açılan davaya karşı yasal savunmasını finanse etmek için, NFT sat satları yoluyla 470,90 Ether (ETH) topladı.

Bu, PoolTogether’ın, yazının yazıldığı sıralarda yaklaşık 1,5 milyon abd ABD parasıı değerinde para finanse ettiği ve 769 ETH toplama hedefinin yarısından fazlasına ulaştığı anlamına geliyor. Ayrıca PoolTogether, haklı olduğunu düşündüğü toplu dava sürecinde mücadele etmeye devam ediyor.

Toplu dava süreci, Senatör Elizabeth Warren’ın başkanlık kampanyası sürecinde eski teknoloji lideri olarak görev yapan Josaph Kent tarafından yönetiliyor. Ken, ocak zamaninda protokole yaklaşık 12 abd ABD parasıı değerinde para yatırdıktan devamında, platformun kurucusu Leighton Cusack ve diğer ortaklarına karşı harekete geçmişti.

Moda Markası Prada, NFT Endardrisine Adım Atıyor

Prada tarafından yapılan konuşmaya göre, perşembe günü 100 Ethereum tabanlı NFT piyasaya sürülecek. Prada bu koleksiyonda ünlü sanatçı Cassius Hirst ile iş birliği yapıyor. Prada x Cassius Hirst koleksiyonundaki unisex siyah ve beyaz gömlekleri satın alan kişilerin, ettikları ürünün NFT’sine de sahip olabileceğini söyledi.

NFT’lere olan yakınlığıyla bilinen Hirst ailesinden Damien Hirst, geçtiğimiz yılın temmuz zamaninda ilk NFT koleksiyonu olan “The Currency” NFT koleksiyonunu çıkartmıştı.

Opensea Suçlamaları Sonrası NFT’ler Menkul Kıymet Olarak Ele Alınabilir

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski avukatı Alma Angotti, Opensea’nin eski çalışanı hakkındaki “bilgi suistimali” suçlamalarının NFT’lerin menkul kıymet olarak ele alınmasına kapı arayabileceğini söyledi.

Alma Angotti, 2 Haziran zamaninde TechCrunch’a ettiğı konuşmalarda Opensea eski çalışanının bilgi suistimali suçlamaları devamındasında NFT’lerin menkul kıymet olarak ele alınabileceğini söyledi:

Howey Testi kapsamında NFT’ler bir menkul kıymet olabilir. Bir NFT satın alıyorsanız ve fiyatın artacağını, ondan para kazanacağınızı düşünüyorsanız, bu menkul kıymetlerden çok farklı değil.