Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri


Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamani, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye işe koyuldı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

Çin’deki NFT platformlarının szamanisında büyük artış

Çin’deki NFT platformlarının szamanisı, 100 civarı olduğu Şubat 2022’den beri 5 kat artış göstererek 500’ü geçti.

Yerel havadis ajanslarına göre NFT platformlarının szamanisındaki artış, ülkede dijital koleksiyonların giderek popülerleşmesi sırasında gerçekleşti. Tencent ve Alibaba gibi teknoloji devleri de bu yeni sektöre ilgi gösterdi ve birçok marka patenti başvurusunda bulundu.

Çin’de NFT’ler yükselirken, konumel yetkililer ise bu yeni alan meselesunda zaman zaman dikkatlarda bulunuyor. Çinli devlet kuruluşları, ülkenin NFT piyasasının spekülasyon dolu olduğunu, özellikle de ikincil piyasanın yatırımcılar için büyük risk taşıdığını düşünüyor.

TAG Heuer, NFT özellikli akıllı saatini tanıttı

Saat yapımcısı TAG Heuer, NFT’leri görüntülemenin yanı sıra MetaMask ve Ledger Live gibi kripto cüzdanlarına bağlanan bir akıllı saat oluşturmak amacıyla Bored Ape Yacht Club ve CLONE-X’i de kapsayan popüler NFT topluluğuyla ortaklık kurdu.

Şirket, TAG Heuer Connected Calibre E4 işlevselliğinin basit olacağını ve NFT’lerin de eşleştirilmiş bir akıllı telefon aracılığıyla aktarılacağını açıkladı. Durağan ve hareketli NFT çizimlerini destekleyecek cihaza, aynı anda birden fazla NFT aktarılabiliyor. TAG Heuer buna ek NFT çizimlerinin yeniden boyutlandırılabileceğini ve saat içinde mevcut olan üç tasarım içine konumleştirilebileceğini ifade etti.

NFT çılgınlığını yorumlayan Bill Gates’ten “büyük aptal kuramı” çıkışı

Dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan teknoloji milyarderi Bill Gates, salı günü meseleşma ettiğı TechCrunch iklim değişimi konferansında toplumun iklim hareketini destekleme meselesundaki ilerlemesi, küresel ekonominin mevcut durumu ve NFT’lere duyduğu şüpheyi ele topladı.

NFT piyasası, geçtiğimiz aylarda önemli ölçüde değer kaybeden kripto paralar ile yakın korelasyon gösterdi ve eskiden kapış kapış giden koleksiyonların değerinde yüzde 60-80 azalma görüldü. Bunun en yeniucunda sektörü kuşkucu yaklaşımlar domine etmeye işe koyuldı.

Gates, meseleşmasında piyasanın en popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’tan iğneleyici bir şekilde bahsetti. Gates, “Maymunların pahalı dijital görselleri tabii ki dünyzamani epey iyileştirecek, bunda hepimiz hemfikiriz,” dedi.

Şampiyonlar Ligi finalindeki fiyasmeselen ardından NFT biletleri gündemde

UEFA Şampiyonlar Ligi final maçından önce yaşanan düzensizlik, Fransa’daki spor etkinlikleri biletleri için benzersiz tokenlerin (NFT) yaygın bir şekilde benimsenmesine yol açabilir. Ülke daha önce 2023 Ragbi Dünya Kupası ve 2024 Paris Olimpiyatları sırasında NFT biletlerini kullanmzamani planladığını belirtmişti.

28 Mzamanis zamaninde düzenlenen finalde yaşanan kaotik olayların nedenlerinden biri de toplu bilet sahteciliğiydi. Polisin düzeni sağlamak için göz yaşartıcı gaz kullanması ve Liverpool FC ile Real Madrid arasındaki maçın ertelenmesi ülke için büyük bir utanca dönüştü. Fransız Hükümeti Olimpiyatları elçisi Michel Cadot, geçen 7 gün Fransa Başbakanlığına, NTF biletlerinin evrensel kullanımı da dahil olmak üzere gelecekte spor etkinliklerinde düzensizliği önlemek için adımlar öneren bir rapor sundu.

OpenSea NFT dolandırıcılıklarına karşı yeni özellikler duyurdu

En popüler kripto girişimlerinden OpenSea, çalıntı ve intihal yapılan NFT’ler sebebiyle eleştiri yağmuruna tutuluyor.

OpenSea, szamaniları giderek artan dolandırıcılıklar sebebiyle şüpheli NFT transferlerini otomatik olarak gizleyecek yeni bir özellik duyurdu. Yeni özellik, kişisiları dolandırıcılığa karşı koruyacak ve yalnızca meşru işlemlerin görüntülenmesini sağlayacak.

Yeni özellik, pazartesi günü paylaşılan blog gönderisine göre şüpheli işlemleri otomatik olarak gizlekonumek OpenSea’ye ilişkin kilit güven şüphelerini gidermeye çalışacak.

Kripto para fiyatları çakılınca NFT işlem hacmi tavan etti

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para piyasalarında keskin düşüşler yaşanınca benzersiz token (NFT) koleksiyonlarının taban fiyatları da dibe vurdu. Son 24 saat içinde NFT işlem hacmi yükseldi.

Yatırımcılar ucuzlayan kripto paraları ve zarar çekilen NFT taban fiyatları fırsat bilince Bored Ape Yacht Club (BAYC), Mutant Ape Yacht Club (MAYC), Crypto Punks ve Sorare gibi en büyük NFT projelerinin 24 saatlik işlem hacimleri yüzde 100’den fazla yükseldi.

Araştırmaya göre NFT sahiplerinin yarısından fazlası zararda

Benzersiz tokenlerin (NFT) artan popülaritesi ile birlikte, çoğu kişi bu varlıkları alım satım stratejisi olarak kullanmaya işe koyuldı. Yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yaklaşık yüzde 64’ü, NFT satın almalarının arkasında yatan nedeni “para kazanmak” şeklinde açıkladı.

Blockchain veri izleme yazılımı şirketi DEXterlab, Twitter’da mzamanis zamaninın en yeniundan haziran zamaninın işe koyulrına görecek şekilde süren, NFT satın alma alışkanlıkları hakkında bin 300’den fazla kişiyle anket etti. Çoğunluk NFT alım satım işleminden kazanç elde etmek istemesine rağmen, en yeniuçlara göre şu ana görecek şekilde yalnızca yüzde 42’den az miktarı kâr elde etti.